ÜÇGEN ZİNCİRLİ ŞAL MODELİ YAPILIŞI

 

 

0

 

Zincirli şal nasıl yapılır

Değişik şal modellerinin yapılışını paylaşmaya devam ediyoruz hanımlar. Yakınlarda gördüğüm ve beğendiğim bir modelin nasıl yapıldığına ilişkin anlatımı sizlere sunmak istedim. Bende yaptım ve mor renk güzel bir zincirli şalım oldu.

Yeni örgüye başlayanların da kolayca yapacağı bu güzel ve şirin şal modelini evinizde kalan ipleri kullanarak da yapabiliyorsunuz. Üçgen şal modeli olarak da bilinen örnek zincirle yapılan ve yıldız şeklinde görünüme sahip bir şal modelidir.

ucgen-zincirli-sal-modeli

Tığ işi şal modelini yaparken istediğiniz uzunluğa geldiğinde kesiyorsunuz. Yani istediğiniz uzunlukta örebilirsiniz hanımlar. Sonra da örgü bitince uç kısımları için püskül kullanabilir ve takıp bitirdikten sonra şalı tamamlamış oluyorsunuz.

Üçgen şal modeli yapımı

Zincir gibi gözükmesinden ötürü de adını zincirli şal örneği olarak da sağda solda görebilirsiniz. İstediğiniz renkte ip kullanabilir veya evinizdeki kalmış olan ipleri değerlendirerek de bu güzel modeli yapabilirsiniz.

 

 

Ama pamuk iplik tercih etmenizi öneririm. Tığ için ise aldığınız ipe göre uygun tığ kullanmalısınız. İlk olarak 1.tur da 4 zincir çekerek halka oluşturmanız gerekiyor hanımlar. Daha sonra da 15 zincir çekerek halka içine batacaksınız.

Bu işlemi tam olarak 5 kere daha tekrarlayacaksınız. Sonra da 5 yaprak sahibi olacaksınız. 2. tur itibariyle de 1 zincir çekip döneceksiniz. Sonra hemen dibine ilmek kaydırmayla bağlayacaksınız.

Sonra da yaprağın ortasına kadar zincir üstüne ilmek kaydırma yapacaksınız. 15 zincir çekip, ilk yaprak içine batacaksınız. Yine 15 zincir çekerek aynı yere bir yaprak ekstra yapıyorsunuz. 5 zincir çekerek diğer yuvaya atlayacaksınız.

Sonra 15 zincirle 2 yaprak daha yapıp, 5 zincir çekerek diğer yuvaya geçeceksiniz. Bu yuva içinse 15 zincirle 3 yaprak yapacaksınız. Kalmış olan 2 yuvaya da 15 zincirli yine 2 yaprak yapacaksınız.

Bu şekilde şalı ortaya çıkarıyorsunuz. Daha detaylı ve atlamadan yapmak için alttaki videoyu sessize alın ve izleyin. Ben genelde öyle yapıyorum. Takıldığınız yer olursa da yorum yazmaktan çekinmeyin. Kolay gelsin hanımlar.

Zincirli şal örneği

kaynak : https://www.youtube.com/

Daha önce paylaştığımız ÖRGÜ SARI RENK KIZ ÇOCUK YELEK YAPILIŞI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir