UÇURTMA ÖRGÜ MODELİ

 

 

0

 

Yaptığı örgüleri yakından takip ettiğim bir isim olan Arzu hanımın, uçurtma örgü modeli adını verdiği güzel bir örneği buldum. Önce öğrendim ve şimdi sizlere tarif edeceğim. Değişik örgüler ve örnekler arıyorsanız, doğru yerde olduğunuzu söylemeliyim.

Arzu hanımın hem kendi hazırladığı anlatımlı videosu ve yine öğrenip yazılı olarak anlatacaklarımdan yararlanarak sizde bu şirin örgü modelini öğrenecek ve yapacaksınız. Uçurtma örgüsü olarak da adlandırılan örgü çok kolay.

Uçurtma örgü örneği yapılışı

Hoş bir model ve tamamlanmış hali hemen altta resim olarak da var. İlk olarak düz örgü ve ters örgü ile 3 örgü bir arada yapılacak olan uçurtma örgü modelinde zorlanmayacağınızı söyleyebilirim.

Basit bir örgü modeli olup, ilk olarak 19 ilmek ile katlarını oluşturuyorsunuz. Arka sıraları ise daima ters örülecek. Tek motif üstünden gösterilen videoyu da izleyerek uçurtma örgüsünü kolayca yapmaya başlayabilirsiniz.

Arzu hanımın da anlatımından yararlanarak aktaracağım bilgiler şöyle ; ilk olarak 19 ilmek ve katları şeklinde + 2 kenar ilmek olacak şekilde başlanıyor. Arka sıralar ters örülecek.

Başlangıç ise ; 1. sıra ön kısmı 1 kenar ilmek ve 1 ilmek düz, 1 dola ve 2 ilmek düz. 5 ilmek ters ve 3 ilmek ile birlikte ters olup 5 ilmek ters, 2 ilmek düz, 1 dola ve 1 ilmek ise düz olacak.

Sıra sonuna kadar böyle devam edeceksiniz. Daha sonra 1 kenar ilmek ile bitireceksiniz. 3. sıra ön bölüm için 1 kenar ilmek ve 2 ilmek düz. 1 dola ve 2 ilmek düz olacak. 4 ilmek ters, 3 ilmekle birlikte ise ters olacak. Daha sonra 4 ilmek ters, 2 ilmek düz olup, 1 dola ve 2 ilmek düz olup, sıra sonuna kadar da yine böyle yapacaksınız. Sonrasında ise 1 kenar ilmekle bitireceksiniz.

 

 

ucurtma-orgu-modeli

ucurtma-orgu-modeli

5. sıra için ön kısım ise 1 kenar ilmek ile başlıyor ve 3 ilmek düz olacak. 1 dola ve 2 ilmek düz olup, 3 ilmek ters olacak. 3 ilmekle birlikte ters, 3 ilmek yine ters, 2 ilmek düz. 1 dola ve 3 ilmek düz olacak. Sıra sonuna kadar yine böyle yapacaksınız.

7. sıra ön kısım ise 1 kenar ilmekle yine 4 ilmek düz. 1 dola ve 2 ilmek düz olacak. 2 ilmek ters ve 3 ilmek birlikte ters olacak. 2 ilmek ters olurken 1 dola 4 ilmek düz olacak. Bu şekilde sıra sonuna kadar aynı şekilde devam edecek ve 1 kenar ilmekle yine bitireceksiniz.

9. sıra ön bölümdeyiz. 1 kenar ilmek ve 5 ilmek düz olacak. 1 dola ve 2 ilmek düz ile 1 ilmek ters. 3 ilmekle birlikte ters. 1 ilmek ters olup, 2 ilmek düz olacak. 1 dola ve 5 ilmek düz. bu şekilde sıra sonuna kadar devam edeceksiniz. Sonunda ise 1 kenar ilmek ile bitecek.

11. sıra ön kısım ise 1 kenar ilmek ve 6 ilmek düz olacak. 1 dola 2 ilmek düz olup, 3 ilmekle birlikte ters, 2 ilmek düz ve 1 dola ve 6 ilmek düz olacak. Bu şekilde yine sıra sonuna kadar gidip, 1 kenar ilmekle yine bitireceksiniz. Sonrasında ise 1. ve 12. sıraları takip edeceksiniz. Takıldığınız bir yer olursa altta detaylı anlatımlı video var. Mutlaka izleyin.

Uçurtma örgü örneği yapılışı

Daha önce paylaştığımız AJURLU BEBEK YELEĞİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir