YALANCI SELANİK ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPILIŞI

 

 

0

 

Yalancı Selanik örgüsünü ilk duyduğumda nasıl bir şey diye düşünmüştüm. Daha sonra inceleyince gerçekten güzel işlemesi olduğunu ve güzel bir örgü örneği olduğunu gördüm. Sizlere bu güzel Selanik örgü örneğinin tarifini yapmaya çalışacağım.

Selanik örgüsü genelde atkılar da kullanılan bir örnektir. Atkı olarak gördüğüm modellerde aynı örneğin yapıldığını görmüştüm. Selanik örneği yapımı için malzemelere göz atmak gerekirse ;

  • İp.
  • Şiş.

Yapılışı ise şöyle ; önce yalancı Selanik için 3 ters ve 1 düz olacak şekilde bütün bir sırayı örmeniz gerekiyor. Selanik örneği örülmesi en kolay ve rahat olan modellerden de birisidir. Uzun hırka yapacağınız zaman işinize yarayacak olan örneği kalın iple kabanlarda da kullanabilirsiniz. Atkılar için yapılacak örneği kolayca uygulayabilirsiniz.

yalanci-selanik-orgu-ornegi-yapimi

yalanci-selanik-orgu-ornegi-yapimi

Selanik örgüsünün arka yüzü 3 tane ters olacak. Örgü yaptığınız zaman ilmeklerin ortasında kalan ilmek düz olacak. Diğerleri ise ters olacak. Örgüyü ilerlettikçe şekli yavaş yavaş ortaya çıkacak. Ters ilmekleri ve düz ilmekleri ise göreceksiniz. Örgünün askısı ise son derece rahat oluyor. Hem ön yüzünde hem de arka yüzünde aynı desenler gözükecek. Mümtaza bir şekilde atkı veya kabanla birlikte hırkalarda kullanabileceğiniz örneği seveceksiniz.

 

 

yalanci-selanik-orgusu

Resimlerde de gördüğünüz üzere yalancı Selanik örgüsünü kolayca bitirebilirsiniz. Evde değişik örgüler yaparken de kullanabileceğinizi düşünüyorum. Hırka yapımı veya şal yapımında da örneğin güzel duracağını düşünüyorum.

yalanci-selanik-ornegi

Son halinde göründüğü gibi bebekler üzerine de hırka yapabilir ve kendinize de kaban türü giysiler yapmada kullanabilirsiniz. Beğenenleri yorumlarıyla görelim. Teşekkürler.

 

 

Daha önce paylaştığımız ÇANAKKALE ANNE ÖRGÜ MODELİ YAPIMI başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir