ZEVKLİ HANIMLARIN ÇOCUKLARINA TIĞ İŞİ HIRKA

 

 

0

 

Çocukların üstünde çok şık duracak güzel bir model ve yapımı da kolay. Modelin yapımını tarif ettiğim şekilde yaparak sizde çocuklarınızı şık giydirebilirsiniz. Örgü işlerinde çocuklara yapılan patik, hırka, yelek veya diğer çalışmaları sizde benim gibi seviyorsanız bu örneğe de bayılacaksınız.

Altta bitmiş halinin resmi gözüken modeli değişik renkte iplik kullanarak farklı şekillerde de yapabilirsiniz. Çocuk hırkası yapımında tığ işi ile yapılan modeller hem kolay oluyor. Hem de hemen yapıp kullanabilmelerine olanak sağlıyorsunuz.

Tığ işi çocuk hırkası yapılışı

Modeli yapmaya başlayalım. İlk olarak arka tarafı ile başlıyorsunuz. 70 zincir çekip, hemen üstüne 66 tane trabzan yaparak diyagram uygulanacak. Modelin beden boyu ise 22 cm. örüp, kol evi için ise her 2 taraftan 3+2+1 şeklinde trabzan eksiltilecek.

Bedenin boyu 32 cm. olduğunda ise yaka bölümü için örgü ortalanarak, hemen ortada 6 cm. bırakacaksınız. Omuzlarda ise kalan 8’er cm. 2 aşamada bitirilecek. Örgü yeleğin ön kısmına geldik sıra ; burada 35 zincir çekerek başlıyorsunuz.

Üstüne ise 30 tane trabzan yapılacak. Beden boyu 22 cm. örüldüğünde ise kol evi için hemen bir taraftan 3+2+1 şeklinde trabzan eksilteceksiniz. Beden boyu ise 27 cm olduğunda da yaka için ön ortasından hemen 2 sıra ara verilerek 6 kere 1’er trabzan eksiltilecek.

tig-isiyle-bebek-hirkasi

tig-isiyle-bebek-hirkasi

Beden boyu örerken 32 cm. olduğunda ise omuzda kalmış olan 8 cm. 2 aşamada bitirilecek. Öteki ön parçalar da yine aynı şekilde örülüp bitirilir. Tığ işi hırkanın kol kısmı ise ; ilk olarak 43 zincir çekerek başlayacaksınız.

 

 

Hemen üstüne 40 tane trabzan yapıp, her iki taraftan 2 sıra ara vererek 6 kere 1’er trabzan artışı yapacaksınız. Kol boyu için 21 cm örüp, kol evi kısmı için her 2 taraftan yine 11 defa 1’er trabzan eksilteceksiniz.

Kol boyu için 30 cm. yapıp bitireceksiniz. Diğer kol kısmı da yine aynı şekilde örülecek. Hırkanın yaka kısmına geldik sıra ; İlk olarak ön ortalarına ve yaka için 1 sıra trabzan yapıp, sonra da üzerine ön ortalara denk gelen kısımlara yani 1 trabzan üstüne 1 sık iğne yapacaksınız.

Toplamda 4 sık iğne yapmış olacaksınız. 3 zincir çekip, son yaptığınız sık iğnenin arasından tığa iplik alarak 1 sık iğne daha yapacaksınız. Yanında ki trabzanın üstüne ise 1 sık iğne yapacaksınız.

Bu şekilde toplamda 4 sık iğne yapmış olacaksınız. Sonra yine pıtırcık oyası yapılacak. Yaka kısmının etrafına ise 1 trabzan üstüne 1 trabzan yapıp, 3 zincir çekeceksiniz. 1 pıtırcık yaptıktan sonra da aynı yere batarak, 2 defa da aynı işlemi yapacaksınız.

2 trabzan atlayıp, 3. trabzana 1 sık iğne yapacaksınız. Daha sonra 2 zincir çekip, 2 trabzan atlanarak 3. trabzan için aynı yere batılacak. 3 adet pıtırcıklı olacak şekilde trabzan yapıp, ördüğünüz yakayı bitireceksiniz.

Yaka etrafı için kurdele geçip, sol taraf için 4 tane düğme dikerek, sağ ön kısımdaki parçayı trabzanlar ilik olarak kullanılacak. Örgü gördüğünüz gibi bu kadar ve bitti. Güle güle kullanması dileğimle…

 

 

Daha önce paylaştığımız MİNNOŞ KIZ ÇOCUK YELEK MODELİ başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir