ZİNCİRLİ SAÇ ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPIMI

 

 

0

 

Değişik örgü örneği arayanlar olduğu gibi benim örgüm herkesten farklı olsun diyenlere hitap eden güzel bir örnekle karşınızdayım. Anlatımını tarif edeceğim örgü örneğini sizde kısa sürede öğrenip, yapabileceksiniz. Örneğin adı zincirli saç örgü modeli olarak geçiyor. Resimlerle de adım adım ne yapmanız gerektiğini anlatacağım çalışmayı battaniye yapımında kullanabilirsiniz. Kırlent modeli olarak düşünebilir veya atkı örneği yapıp, şal modelinde de tercih edebilirsiniz.

Bu model gül tomurcuğu battaniye modelini de andırıyor. Kelebekli battaniye örneği olarak da düşünebileceğiniz bu güzel örneğin yapımı ise şöyle ;

İlk olarak model alize divayla yapılmış. Onu belirtelim. Alacağınız ip için uygun tığ tercihinden sonra modeli 6+2 toplamıyla zincir çekerek başlayacaksınız. 1. tur için 6’nın katlarına ek olarak +2 zincir fazla çekip, istediğiniz uzunlukta zincir çekerek de başlayabilirsiniz.

2. tur için ise 2.zincirden itibaren hemen tüm ilmeklerin üstüne sık iğne yapmalısınız.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi

3. tura geldiğinizde aynı şekilde yine tüm ilmekler için üzerine sık iğne yapılmalıdır. Fakat bu tur için ilmeklerin üzerine batarak değil de sık iğnelerin önünden batarak sık iğne yapmalısınız.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi2

4. tur için yapılacaklar ise ; tüm tur boyunca 20 zincir çekilecek. Aynı yer için sık iğne ile batıracaksınız. 1 sık iğne atlayıp, sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar etmeniz gerekiyor.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi3

 

 

5. tur için 9 zincir çekilir. Sonrasında ise 20 zincir çekip yapılan yuvalardan 3 tanesi alınır. Resimlerde gördüğünüz gibi saç örgüsü örülür. Daha sonra yapılacak işlem ise ilk yuva içine 2 trabzan yapılır. Bu işlem diğer yuvalara da yapılıyor. Son sıraya ulaşana kadar aynı işlem yapılır.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi2

6. turda ise her ilmek üzerine sık iğne yapılması gerekiyor.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi3

7.tur için önden batarak sık iğne yapılmaya devam edilir.

zincirli-sac-orgu-ornegi-yapilisi5

8. tur için 5.tur da yapılan işlemi tekrarlamanız gerekiyor. Modelin yapımı bu şekilde olup, tur tekrarları yaparak istenilen uzunlukta örülebilir. Zincirli saç örgüsü kısmını renk değiştirip, farklı renkte de örebilirsiniz. Tek renk örebilir veya altta ki diğer örneklere bakarak da fikir edinebilirsiniz. Bence güzel olacak. Kolay gelsin.

kaynak : mypicot.com

 

 

Daha önce paylaştığımız KOLAY SİMLİ PATİK NASIL ÖRÜLÜR? başlıklı makalemize de çok baktılar. Seninde ilgini çekebilir.

Please wait...

Aleyna

24 yaşındayım ve okuyorum. Yeni editörüm ve örgüler üzerine sizlere bildiğim anlatımları tarif ederek paylaşıyorum. Değişik örgüler her zaman ilgimi çekmiştir. Beğenilerinize sunduğum çalışmaları destekler ve paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir