Acılı Ezme Nasıl Yapılır? Resimli Videolu Anlatım


Acılı ezme sever misiniz? Bu yazımızda sizlere acılı ezme tarifini videolu ve resimli bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Soframızda eksik etmemiz gereken en güzel şeylerden birisidir. Bazen acı yemek iyidir. Bazı doktorlar acı yemenin faydalarını anlatmakta olup, acıya karşı dayanıklı olamayanlar için tavsiye etmeyiz.

acili-ezme-tarifi

acili-ezme-yapimi

evde-acili-ezme-yapimi

Malzemeler :

– 5 adet kırmızı biber.
– 3 adet acı yeşil biber.
– 3 adet orta boy domates.
– 2 adet orta boy kuru soğan.
– Yarım demet kadar maydanoz.
– 4 diş sarımsak.
– Zeytinyağı.
– Nar ekşisi (Doğal olsun).
– Limon suyu.
– Kırmızı pul biber.
– Karabiber.
– Nane.
– Tuz.

Yapılışı :

Acılı ezme tarifi ve yapılışı çok kolaydır. Acılı ezmeyi nasıl yaparım diye hiç dert etmeyin. Acılı ezme hem lezzetli, hem iştah açıcı hem de sağlıklı bir mezedir. Genellikle kırmızı et yemeklerinin yanında servis edilir. Ancak aynı zamanda kahvaltılarımız da da çay ve ekmek ile birlikte de tüketilebilir. Acılı ezmenin görüntüsü dahi biz Türklerin iştahını açmaya yeterde artar bile…

Şimdi acılı ezmeyi hazırlamaya başlayalım. Önce hem kırmızı hem de yeşlil biberlerimizi iyecene yıkayıp ayıklayın. Ayıklanmış biberlerin tamamını bir rondoya koyun. Rondonun içerisinde kuru soğan, sarımsaklar, domates ve maydanozları da koyun. Tüm malzemeleri rondodan geçirdikten sonra bu karşımı bir servis tabağına alın.

Karışıma bundan sonra ağız tadınıza uygun bir şekilde nar ekşisi, limon suyu, nane ve tuz ekleyip iyicene karıştırın. Bu karışımı buzdolabında en az yarım saat beklettikten sonra hemen servis edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi hemen hemen her evde yer alan rondo sayesinde çok kısa bir sürede Acılı Ezme hazırlamayı başardık.

kolay-acili-ezme-tarifi

https://www.youtube.com/watch?v=WRVj18DyL50

Yazılı tarif kaynak : http://www.nkfu.com/acili-ezme-tarifi/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*