Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir? Her Ay 1000’lerce TL Para Kazanma Fırsatı!

İnternetin ve e-ticaretin gelişimiyle birlikte ortaya pek çok yeni kavram çıkmaktadır. Bu kavramların en güncel olanlarından biri de Affiliate Marketing. Bu yazımızda Affiliate Marketing’in, Türkçe karşılığıyla Satış Ortaklığı’nın ne olduğunu açıklayacağız.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing’in e-ticarette yeni bir terim olduğunu söylemek doğru olmaz. Aslında çok uzun bir süredir sanal ticaretteki ortaklığın ifadesi olarak kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde sıklıkla gündeme gelmekte ve merak edilip, araştırılmaktadır. Bunun sebebi, bazı sosyal medya hesaplarının kullanıcılara ticari ortaklık içeren gönderileri belirtmelerini zorunlu kılmalarıdır. Örneğin bir süre öncesine kadar Instagram’da iş birliklerini belirtmek, zorunlu bir eylem değildi. Ancak şimdilerde her türlü satış ortaklığının, ortaklar tarafından belirtildiğini görüyoruz.

İnternet üzerinden belli bir markayla anlaşıp, markanın herhangi bir ürününün reklamını yapabilirsiniz. Karşılığında bu ürünün satışıyla elde edilen gelirden belli bir komisyon alırsınız. E-ticaretin en yaygın kullanılan biçimlerinden biridir bu. Özellikle çeşitli sosyal medya platformlarının fenomenleri bu işi sıklıkla yapmaktadırlar. Bu ticaret yöntemine Afilliate Marketing denir. Türkçe karşılığı ise Satış Ortaklığı’dır.

Peki bu yöntemle yüksek miktarda para kazanmak mümkün müdür?

Affiliate Marketing’in Kazancı

Satış ortaklığından kazanacağınız net bir gelir belirtmek mümkün değildir. Bu fiyat, ortaklık yaptığınız firma ve satışına katkı sağladığınız ürün sayısına bağlı olarak değişebilir. Ancak profesyonel olarak bu işle ilgilenen kişilerin, ayda 10.000 TL’ye kadar kazanç sağlamaları mümkündür. Profesyonel olarak yapmayıp, yine de bu işle ilgilenenlerin de aylık 500 ile 3.000 TL arası kazandıklarını söyleyebiliriz.

Satış Ortaklığı’nın temel prensibi bir ürünü satmak değildir, ürünün satışına destek olmaktır. Satış programına dahil olduğunuz marka, bu etapta size farklı ödeme yöntemleri sunacaktır. Ancak çoğunlukla tercih edilen iki yöntem vardır.

Bunlardan birinde, reklamını yaptığınız ürünün satışı başına ücret alırsınız. Örneğin 50 TL’lik bir ürün, sizin sayenizde satılmışsa, bu fiyat üzerinden belli bir komisyon alırsınız.

Diğerindeyse linkinizin tıklanma sayısına göre ücretlendirilirsiniz. Ancak bu durumda tıklama başına alacağınız ücret daha düşük olacaktır. Çünkü bu yöntemde tıklama sahteciliği yapan kişilerin olduğu bilinmektedir. Satış Ortaklığı size özetle bu şekilde kazandıracaktır.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu