Alçıdan Abajur Yapımı


Alçıdan abajur yapımıyla alakalı derlediğimiz bu içeriği biraz düzenledik. Hemen altta farklı anlatımlı videolar ve değişik örnek resimler de yer alıyor. Yararlanarak sizde bu güzel çalışmayı kısa sürede eviniz için yapabilirsiniz.

Alçı kullanarak çok değişik ve farklı abajurlar yapabilirsiniz. Sizlere bu paylaşımımızda alçıdan abajur yapılışını göstereceğiz. Resimli bir şekilde inceleyebilir ve sizde kendiniz alçı kullanarak abajurlar yapabilirsiniz. Evde alçıdan abajur yapımı ile ilgili paylaşacağım çalışmayı evinizde eğlenerek ve kolayca yapabilirsiniz.

Alçı işleriyle uğraşıyorsanız sitemizdeki diğer çalışmalara da göz atmanızı öneririm. Sitemize her gün değişik dekorasyon çalışmalarının yapılışlarını eklemeye çalışıyorum. Kendin yap kategorisinde diğer çalışmaları görüntüleyebilirsiniz.

Alçı kullanarak abajur yapmak için malzemeler ise ;

– pet şişe.
– plastik ilaç kutusu.
– pet şişe ile aynı uzunlukta ve içi boş yaklaşık 1 cm kalınlığında metal boru.
– metal borunun içerisine geçecek bir elektrik kablosu.
– alçı ( beyaz yada renkli çimento, yada benzer yapı malzemesi )
– lamba için duy.
– abajur için uygun bir başlık.

Petşişenin taban kısmı plastik ilaç şişesinin girebileceği şekilde bir delik açılır. Ardından bu delik mümkün olduğunca düzgünleştirilmelidir.

Sonrasında ise metal boruyu pet şişenin kapağını delip sıkıca geçiriyoruz.

Kalıp hazır. İçine alçıyı dökerek, şeklimizi elde edebiliriz. Sonrasında ise dışındaki pet şişeyi ve ilaç kutusunu kalıptan ayırıyoruz. Abajurumuzun gövdesi de ortaya çıkmış olur.

Kablonun ezilmemesi için abajur un gövdesinin hemen yan tarafına içinden geçebileceği bir delik açmamız gerekiyor.

Resimlerde gösterildiği gibi yaptıktan sonra, oluşturduğumuz bu abajurumuza uygun bir başlık bulup son halini aşağıdaki gibi hale getirebiliriz.

Değişik kalıplar, değişik şekiller de yapabilirsiniz. Farklı yaptığınız çalışmaları bize gönderin yayınlayalım.

plâtre abat-jour – plaster lampshade – Putz Lampenschirm

1 Comment on Alçıdan Abajur Yapımı

  1. El işi, teknik işleri sevenler bunu beğenerek yapacaklar. Az bir emek karşılığında ortaya çok güzel bir sonuç çıkmakta…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*