Anketör Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl İş Bulunur?

Sahada anket çalışmaları düzenleyen kişilere anketör adı verilir. Anket dolduran çeşitli reklam ve danışmanlık şirketleri için, düzenli olarak anket doldurma görevini üstlenir. Şirketlere gelen anket görevlerinin sahada yapılması gerekir. Bu işlem için anketörlerden yardım alınır.

Anket doldurmak için öncesinde hedef kitlenin tanınması gerekir. Hedef kitlenin bulunabilmesi için, insanların yoğun olduğu bölgeler seçilebilir. Anket doldurarak geçimini sağlayan kişiler, yapılan her anket başına ücret kazanır.  Bu ücretler, önceden belirlenen fiyatlandırma sistemine göre belirlenir. Düzenli olarak yapıldığında bu işten iyi ücretler kazanmak mümkündür. Ancak anket dolduran kişiler, başlangıçta sabırlı olmayı öğrenmelidir.

anketor

Anketörlerin İş Alanları

Anket doldurma işini, her yaştan kişi yapabilir. Ayrıca, bu iş için herhangi bir eğitim düzeyi şartı bulunmaz. İnsanlarla iletişim konusunda başarılı olan kişiler, bu işi daha iyi yapma potansiyeline sahiptir. Ülkemizde anket doldurma mesleği daha çok üniversite öğrencileri tarafından yapılmaktadır. Yarı zamanlı bir iş olduğundan dolayı, okul ile birlikte yürütülebilen bir iş koludur.

anketor 1

Hedef kitlelerin dar olması, anketörleri en çok uğraştıran konulardan birisidir. Uygun hedef kitleye ulaşmak, bazı durumlarda günler alabilir. Bu açıdan, meslekteki kişilerin yılmadan arama çalışmalarına devam etmesi gerekir. Bu iş bazı zamanlarda oldukça yorucu ve dayanılmaz bir hal alabilir.

Anketörlerin Kazançları

Mesleğe başlamak isteyen kişiler, reklam ve danışmanlık şirketleri ile görüşme sağlamalıdır. Yılın her mevsiminde anketörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Anket işi için, birçok reklam şirketi ile görüşmek gerekebilir. Ancak bulunan işler, genelde kalıcı niteliğe sahiptir. Bununla birlikte, sosyal medya üzerinden anket doldurma iş ilanlarına ulaşmak mümkündür. Farklı iş bulma siteleri üzerinden iş ilanları incelenebilir.

anketor 2

Anket doldurma işinin kazançları, tamamladıkları işler üzerinden hesaplanır. Yapılan her anket başına belli miktarlarda ücret kazanılır. Bu ücretler, anketlerin türüne göre değişiklik gösterir. Her projede yapılan fiyatlandırmanın da değişiklik göstereceğini söylemek mümkündür.

Anket doldurma mesleğinin kazançları değişiklik gösterir. Aylık olarak yapılan anket miktarı, meslek kazancını gösterir. Bir anket başına kazanılan ücret, 50 kuruş ile 1 TL arasında değişiklik gösterir. Gün boyu çalışan kişiler, günlük ortalama 100 ile 200 TL arasında kazanç sağlayabilir.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu