ANLATIMLI BURGULU ÖRGÜ ÖRNEĞİ

burgu-orgu-ornegi

Burgu örgü modeli nasıl yapılır

Yakın zamanda öğrendiğim güzel bir örgü modelini sizlere de tarif etmek istiyorum. Bu örneği kazak, hırka veya çorap gibi örgü çalışmalarınız için kullanabilirsiniz. Burgu örgü modeli olarak bilinen örneğin yapılışı çok kolay.

Örgüye yeni başladıysanız bile hemen modeli kavrayıp yapmaya başlayabiliyorsunuz. Saç burgusundan gelen modelin birde anlatımlı videolarını hemen alta iliştirdim. İşinize yarayacak bir örnek ve mutlaka öğrenmenizi isterim.

burgu-orgu-ornegi

Ben örgü çorap yapımında bu modeli kullandım. Sizler kendinize göre kazak, süveter, hırka veya yelek yapımında da tercih edebilirsiniz. Örgü burgu örneğinin yapılışı ise şöyle başlıyor ;

İlk olarak 1. turda 3 ilmekle düz olarak öreceksiniz. Daha sonra 9 ilmek ters örmeniz gerekiyor. Sonra yine 3 ilmek örüyorsunuz. 2. tur ise 3 ilmek ters örülüyor ve hemen peşine 9 ilmek düz örülüyor. Sonra da 3 ilmek ters örülüyor.

Burgulu örgü yapımı

3.tur itibariyle de ters 3 ilmek örmeye başlıyorsunuz. Sonrasında ise sol ilmek 6 taneye çıkartılıyor. Başta olan 3 ilmek de ön taraf için sol şişe takılıyor. Öteki tarafta kalmış olan 3 ilmek de sağ şişe alınıp, yine sol şişe takarak devam ediliyor.

Videolu anlatımlara bakarak burgu örneğini daha iyi kavrayabilirsiniz. 3 ilmek düz ve 3 ilmek ters örmeye devam ediyorsunuz. Sonraki turda ise ilk turda yapılanların aynısı yapılıyor. 6.turda ise 2.tur için yapılan işlemler tekrar edilmesi gerekiyor.

7.turda ise 1.turda yaptığınız tüm işlemleri aynen yapıp örüyorsunuz. Sonraki turları anlatımlı videoyu takip ederek örmenizi isteriz. Bu şekilde burgu örgü modelini kavrayabilir ve istediğiniz örgülerde kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Kolay gelsin hanımlar iyi günler dilerim.

kaynak : https://www.youtube.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*