Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu önemli yönetmelik değişikliği yaptı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu önemli yönetmelik değişikliği yaptı!
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu önemli yönetmelik değişikliği yaptı!

Bankacılık sektöründe kritik bir değişiklik yaşanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Bankalar ve Konsolide Denetime Tabi Kuruluşlarca Yapılabilecek Bağış ve Yardımlara İlişkin Yönetmelik"te önemli bir düzenlemeye imza atmıştır. Bu güncelleme, sektörde nasıl bir etki yaratacak ve ne gibi değişiklikleri beraberinde getirecek? İşte tüm merak edilenler!

BDDK'nın Yönetmelik Değişikliği! Neler Değişti?

Bankaların Bağış ve Yardımlarına Sınırlama

Yapılan düzenleme ile bankaların bir hesap döneminde yapabileceği bağış ve yardımların toplam tutarına sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlama, Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik'e dayandırılmıştır. Buna göre, bankaların konsolide olmayan özkaynak tutarının binde dördünü aşamayacakları belirtilmektedir.

Kurumlar Vergisi İndirimi

Yönetmelik değişikliği ile dikkat çeken bir diğer nokta, yapılan bağış ve yardımların en az yarısının kurumlar vergisi matrahının tespitinde kurum kazancından indirilebilir nitelikteki gider veya indirim olarak dikkate alınabilecek bağış ve yardımlardan oluşması gerektiğidir.

Özel Durumlar

Değişiklik ile bankaların aktiflerinde bulunan amortismana tabi menkullerinin ve katılım bankalarının özel durumlarda yapacakları yardımların bu sınırlamalara tabi olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca, çocuk yurtlarında barınan çocuklar ve korunmaya muhtaç çocukların ihtiyaçlarına tahsis edilmek üzere yapılacak yardımlar da bu kapsamın dışındadır.

Yeni Eklemeler

Özellikle dikkat çeken bir diğer değişiklik, "Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına ve Türkiye Kızılay Derneği'ne yapacakları bağış ve yardımlar"ın artık sınırlamalara tabi olmadığıdır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların bağış ve yardımlarına ilişkin önemli bir değişiklik yaparak sektördeki kuralları güncellemiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.