Borsa yatırımcılarına önemli uyarı! 5 hisseye açığa satış ve kredili i̇şlem yasakları!

Borsa yatırımcılarına önemli uyarı! 5 hisseye açığa satış ve kredili i̇şlem yasakları!
Borsa yatırımcılarına önemli uyarı! 5 hisseye açığa satış ve kredili i̇şlem yasakları!

Borsa İstanbul'da Son Gelişmeler

Borsa İstanbul'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kararı doğrultusunda Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alındı ve bu sistem kapsamında AGYO.E, CEOEM.E, GIPTA.E, IEYHO.E ve PINSU.E hisselerine 20 Ekim Cuma tarihine kadar açığa satış ve kredili işlem tedbiri getirildi.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) Nedir?

VBTS, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alınan bir karar doğrultusunda devreye alınan bir sistemdir. Bu sistem, piyasadaki aşırı dalgalanmaları önlemek amacıyla uygulanır. VBTS kapsamında getirilen tedbirler, işlem kuralları, pazar değişiklikleri veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Bu nedenle, VBTS tedbirleri, diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden bağımsız olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

borsa-yatirimcilarina-onemli-uyari-5-hisseye-aciga-satis-ve-kredili-islem-yasaklari.jpg

Açığa Satış İşlemleri Hakkında Önemli Bilgi

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Borsa yatırımcıları için önemli bir gelişme olan bu kararlar, yatırımcıların işlem stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğini göstermektedir. AGYO.E, CEOEM.E, GIPTA.E, IEYHO.E ve PINSU.E hisseleri üzerindeki açığa satış ve kredili işlem yasaklarına dikkat etmek, piyasadaki değişikliklere karşı daha iyi hazırlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

Borsa İstanbul'daki bu gelişmeleri takip etmeye devam edin ve yatırım stratejilerinizi bu yeni düzenlemelere göre ayarlayın. Unutmayın ki, finansal piyasalardaki her türlü işlemde dikkatli ve bilinçli olmak önemlidir.