Fransız dev banka, TCMB faiz kararlarını ve dolar tahminini i̇nceledi!

Fransız dev banka, TCMB faiz kararlarını ve dolar tahminini i̇nceledi!
Fransız dev banka, TCMB faiz kararlarını ve dolar tahminini i̇nceledi!

Fransız bankası Societe Generale, TCMB'nin eylül toplantısına ve dolar kuru tahminlerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar yazımızda!

TCMB Faiz Kararı ve Dolar Tahminleri

TCMB Faiz Kararı

Önümüzdeki hafta, önce Amerika, ardından da Türkiye'nin faiz kararları açıklanacak. ABD Merkez Bankası (FED) 20 Eylül'de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise 21 Eylül'de faiz kararını duyuracak. TCMB, son olarak 24 Ağustos toplantısında piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir faiz artışına imza atmıştı.

Societe Generale Tahminleri

Societe Generale analistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın eylül toplantısında politika faizini %31'e yükselteceğini öngörüyor. Bu artışın ardından dördüncü çeyrekte 600 baz puanlık bir artış ve 2024 birinci çeyrekte 200 baz puanlık bir artış daha yaşanacağı tahmin ediliyor. Sonuç olarak faiz oranlarının %40'a ulaşması bekleniyor.

fransiz-dev-banka-tcmb-faiz-kararlarini-ve-dolar-tahminini-inceledi.jpg

Liranın Değer Kaybı Beklentisi

Lira Tahminleri

Societe Generale analistleri, yılın geri kalanında liranın zayıflamasını beklediklerini belirtiyor. Bu durum, yıl sonu dolar kuru tahminlerinin de etkisiyle değerlendiriliyor.

Dolar Kuru Beklentisi

Analistlerin yıl sonu dolar kuru beklentisi ise 30 lira seviyesinde gerçekleşti.

Riskler ve Değerlendirmeler

Riskler ve Değerlendirmeler

Analistler, TCMB'nin muhtemelen sağlam faiz artışları yapacağını ve reel faizlerin enflasyondaki artış nedeniyle keskin bir şekilde negatif kalacağını belirtiyor. Finansal çevrenin normalleşme sürecinin orta vadede pozitif bir etki yaratacağı ancak kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskleri de beraberinde getirebileceğine dikkat çekiyor.

İthalat Talebi ve Cari Açık

Analistler, ithalat talebinin güçlü olduğunu ifade ederken, cari açığın turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte bu kış yeniden artabileceğini öngörüyor.

Societe Generale'nin ilgili raporunda, "Gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş Türkiye'nin temellerini iyileştirecek gibi gözükürken lirada daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı bekliyoruz" değerlendirmesi yer alıyor.

Bu önemli analiz ve tahminler, finans dünyasının yakından takip ettiği gelişmeler arasında bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.