ING bankası zamanaşımı hesaplar için önemli duyuru 2024

ING bankası zamanaşımı hesaplar için önemli duyuru 2024
ING Bank, 2024 yılında zamanaşımına uğrayacak hesaplarla ilgili önemli bir duyuru yaparak parası olan vatandaşları bilgilendiriyor. Kimlik belgesi ve başvuru süresi gibi önemli detayları öğrenin.

ING Bank Zamanaşımı Hesapları İçin Önemli Bilgilendirme

2024 yılında, ING Bank müşterilerini yakından ilgilendiren önemli bir konuyu ele alıyoruz. Banka, zamanaşımına uğrayacak emanet ve alacak sahiplerini bilgilendirmek amacıyla bu duyuruyu resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmiştir.

Başvuru Şartları

ING Bank müşterileri, hesaplarının zamanaşımına uğramasını önlemek için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

Kimlik Belgesi

Kimlik belgesi, başvuruların geçerli kabul edilmesi için gereklidir. Hesap sahipleri, kimlik belgeleri ile birlikte banka şubesine başvurmalıdır.

Başvuru Süresi

2024 yılı içinde zamanaşımına uğrayacak hesap sahipleri, son işlem tarihinden itibaren on yıl içinde banka şubesine başvurmalıdır. Bu tarihi kaçırmak, hesapların kurtarılmasını riske atabilir.

Yatırımcı Tazmin Merkezi ve Kanuni Zorunluluklar

Bu duyuru, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 83. maddesi ve Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne İlişkin Yönetmelik gereğince yapılmıştır. Bu kanun ve yönetmelik, bankaların yatırım hizmetlerinden kaynaklanan emanet ve alacakların zamanaşımına uğramasını düzenlemektedir. Özellikle şu noktalara dikkat çekmek önemlidir:

Zamanaşımına Uğrama Süresi

Yatırım hizmetlerinden kaynaklanan emanet ve alacaklar, son talep veya işlem tarihinden itibaren on yıl içinde aranmazsa zamanaşımına uğrar.

İnternet İlanı

Bankalar, zamanaşımına uğrayacak emanet ve alacakları ve bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getirileri, her yılın Nisan ayı başından bir sonraki takvim yılı sonuna kadar internet sitelerinde ilan etmekle yükümlüdürler.

Kimlik Belgesi ile Başvuru

Hesap sahipleri, son işlem tarihi esas alınarak bu tarihten itibaren on yıllık sürenin bitimine kadar geçerli kimlik belgeleri ile banka şubesine başvurmalıdır. Aksi takdirde, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredilecektir.

ING Bank, müşterilerinin hesaplarını koruma konusundaki sorumluluğunu önemsemekte ve gereken adımları atmalarını tavsiye etmektedir. Unutmayın, hesaplarınızı korumak sizin elinizdedir ve ING Bank size bu konuda yardımcı olacaktır. Hesaplarınızın güvende kalması için belirtilen şartlara uygun şekilde başvurun!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.