Türkiye'de altın i̇thalatında büyük değişiklikler! Kota genişliyor ve kamu bankaları devreye giriyor!

Türkiye'de altın i̇thalatında büyük değişiklikler! Kota genişliyor ve kamu bankaları devreye giriyor!
Türkiye'de altın ithalatında radikal değişiklikler yaşanıyor. Altın ithalatı için getirilen kota gevşetiliyor ve artık kamu bankaları altın temininde görev alacak. İşte detaylar!

Türkiye'de Altın İthalatında Büyük Değişiklikler

Türkiye altın ithalatında önemli bir dönemece giriyor. Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından yapılan son açıklamaya göre, altın ithalatındaki kota artık daha esnek hale geliyor. Bu önemli gelişme, altın ithalatı yapan firmalar için büyük bir kolaylık sağlayacak. İşte detaylar:

Kamu Bankaları Altın İthalatına Yetkilendiriliyor!

Türkiye'nin altın ithalatında yaşanan bu değişiklikle birlikte, kamu bankaları altın temininde görev alacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kıymetli madenler aracı kuruluşu faaliyet izni verilmiş olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş., ihracatçı firmaların altın ithalatına yetkilendirilecek.

Başvurular Her Ayın İlk 5 İş Gününde Yapılacak!

İhracatçı şirketler, altın ithalatı için bahsedilen kamu bankalarına her ayın ilk 5 iş gününde başvuruda bulunabilecekler. Bu başvurular, geçmiş ay içerisinde gerçekleştirilen mücevher ihracatına ilişkin Gümrük Beyannameleri (GB) ile birlikte yapılacak. Bu adım, ihracatçıların altın temininde daha fazla esneklik sağlayacak.

Talepler, ilgili banka tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlediği esaslara göre değerlendirilecek. İhracat bedeli, ilgili banka tarafından uygun görüldüğünde, ihracatçı tarafından bankaya getirilecektir.

Bu önemli adımlarla Türkiye'de altın ithalatı daha erişilebilir hale geliyor ve ihracatçı firmaların işlerini kolaylaştırıyor. Altın ithalatındaki bu yeni dönem, sektördeki oyuncular için büyük bir fırsat sunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.