Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur?

Eğer bir boşanma sürecindeyseniz ve bankada paranız varsa kafanızdaki sorulardan biri, boşanmadan önce bankadaki para çekilirse ne olur sorusudur. Boşanma davası açmayı düşünen kişiler banka hesaplarının, boşanma süresinde paylaşımı yapılması dava süresinde belirlenen bir konudur. Bankadaki paralarınız boşanma sırasında ikiye bölünür fakat bu durumu yaşamak istemeyen kişiler bankadaki paralarını çekerek bu durumu önlemek isterler. Peki, Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur?

Evlilik süresinde sadece paranızı değil edinilen tüm mal ve mülkler boşanmada eşit olarak bölünür. Ortak kullanılan kredi kartı ve banka hesapları da eşit olarak bölünmektedir. Boşanmadan kişisel banka hesapları içerisindeki paranızı çekerek başkasının banka hesabına koyabilirsiniz. Bu durumda boşanmada banka hesabınıza bakıldığı zaman eşit olarak paylaşılacak bir para söz konusu olamaz. Bazı durumlarda bankadan para çekildiği zaman bile sizin sorumluluğunuz üstünde olan miktar bölüşebilmektedir. Yine de bu konu hakkında bir avukat ile görüşmeniz en doğru olacaktır. Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur?

Bosanmadan Once Bankadaki Para Cekilirse Ne Olur 2021
Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur

Boşanma Sırasında Bankadaki Paraya Ne Olur?

Boşanma davalarında banka hesaplarına tedbir konulabilir, bu talepler karşıdaki kişinin isteğine bağlıdır. Banka hesaplarının boşanma taraflarınca incelenen hesap hareketleri dava içerisinde özel bir konu olarak konuşulur. Boşanma davası hesap hareketleri bu süreçte durdurulması gerekir ve karşı tarafın itirazı ile beraber banka hesabı üzerinden karar çıkana kadar hiçbir şekilde hesap hareketi sağlanmaz.

Boşanmada banka hesapları kaç yıl geriye incelenebilir konusu için bu tamamen karşı tarafın ne kadar istekli olduğuna bağlıdır. Tamamen dava içerisinde belirlenen bu konu için kesin bir sonuç bulunmamaktadır.

Boşanmada Mal ve Mülk Paylaşımı Nasıl Olmaktadır?

Boşanmada mal paylaşımı evliliğin sona ermesinden sonraki aşamada evlilik sürecinde edinilmiş malların eşit bir şekilde paylaşımına denilmektedir. Bu dava boşanma davası olarak açılmaz, aynı dosya içerisinde ayarlanır fakat farklı davalar ile bu konu açıklığa kavuşur. Mahkeme boşanmanın kesinleşmesinden sonra mal paylaşımı görüşülebilir.

Eskiden, evlilik sırasında satın alınmış olan mallar kimin üzerine alındıysa, mallar mal sahibindi fakat yeni düzenleme ile beraber mallar kimin üzerine olursa olsun yarı yarıya paylaşımı devreye girmektedir. Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur?

Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur
Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur

Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur? 2021

Boşanma kararı kesinleştikten sonraki aşamada boşanan kişiler mal paylaşımı davasını görür ve taraflar mal paylaşımı davasında tam olarak üç çeşit talepte bulunabilirler bu talepler,

  • Katkı payı alacağı talebi.
  • Katılma alacağı talebi.
  • Değerler artış payı alacağı talebi.

Gibi taleplerdir, taraflar evlilik sırasında sahip olduğu malları paylaştırmak için boşanma durumu gerekir. Boşanma durumu olmadan mallar paylaştırılamaz, kişiler boşanma sırasında kendi kişisel mallarını geri alır bu mallar paylaşıma dahil edilmemektedir.  Kişisel mal varlıkları şu şekilde belirlenmektedir,

  • Herhangi bir karşılık vermeden edinilen bir mal varsa bu miras gibi durumlar olabilir.
  • Kişilerin üçüncü kişilerden alacakları manevi tazminatlar.
  • İki kişiden birinin kişisel kullanımına özel olan eşyalar.
  • Satış, takas ve benzeri yollarla kazanılan para, altın.

Gibi durumlar kişisel mal olarak kabul edilmektedir aynı zamanda her eş boşanma sırasında kendi kişisel mallarını alır ve geri kalan edinilmiş mallar yarı yarıya paylaşılabilmektedir. Evlilik içerisinde edinilmiş mallar şu şekildedir,

  • Çalışma sonucu karşılığında verilen mallar.
  • Kişisel malın kira geliri gibi durumlar.
  • SGK ve sosyal yardım kuruluşlarından gelen ve personellere yardım amaçlı yapılan ödemeler.
  • Çalışma gücünün kaybı dolayısı ile ödenen maddi tazminatlar.

Gibi mal varlıkları kişisel mal sayılması için evlilik içerisinde boşanacak kişilerin sözleşme yapması gerekmektedir. Boşanmadan para kaçırma durumlarında eğer karşı taraf bu durumu öğrenirse size dava açabilme yetkisi bulunmaktadır. Para kaçırmak için öncelikle banka hesabından paranın çekilmesi veya başkasının üstüne yatırılması riskli bir yöntemdir. Bunun yerine altına dönüştürebilir, bitcoin gibi yatırımlar yapılabilir ve para bu şekilde güvende tutulabilir.

Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur
Boşanmadan Önce Bankadaki Para Çekilirse Ne Olur

Kadın Boşanma Davası Açarsa Hakları Nelerdir?

Kadınların boşanma davalarında birçok açıdan yasal hakları bulunmaktadır aynı zamanda çocuk velayeti talep etme hakkı, yoksulluk gibi maddi ve manevi tazminat açabilmektelerdir. Açılabilen bu davalar ile boşanma sırasında ne kadar nafaka verileceği gibi durumlar belirlenir. Kadın boşanma davası açarsa hakları nelerdir hakkında kısaca şu şekilde özetlenebilir,

  • Boşanma davası süresi kadın veya erkek için süreyi etkileyen bir durum değildir. Çekişmeli boşanma davaları yaklaşık 300 güne kadar çıkabilir fakat anlaşmalı boşanmalar 40 gün sürmektedir.
  • Boşanma süresinde eğer eşler ayrı bir şekilde yaşıyorsa ve kadının yaşayacak alanı varsa çocuğun velayeti anneye verilebilir.
  • Boşanma davasında kadının ihtiyacı halinde geçinmesi ve barınması için karşı tarafa tedbir nafakasında bulunabilir.
  • Dava kesinleşince kadının yoksul olma ihtimaline karşı boşanılan eş parasal katkıda bulunmak zorundadır, yoksulluk nafakasına başvurulabilir.
  • Çocuk ergin birey oluncaya kadar nafaka miktarı belirtilebilir ve iştirak nafakası talebinde bulunulabilir.
  • Kadın, karşı tarafın kişilik haklarına saygısızlık ettiği zamanlarda manevi tazminat talep edebilir.
  • Kadın boşanma davası sonrasında mallar için alacak hakkına sahiptir ve mal rejimi kapsamında ayrı bir davada görülmektedir.
  • Eğer karşı taraf boşanmanın mali sonuçlarından cayıyorsa ve mallarını başkasına devrediyorsa, kadın aile içi konutu şerhi isteme talebinde bulunabilir.

Kaynak: Adalet Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu