DALGIÇLARDA VURGUN YEME OLAYI NASIL OLUŞUR


Tarih boyunca birçok insan gerek besin çıkartmak için gerekse zevk alma amaçlı denizin içine girmiştir. Bu yazımda sizlere genelde dalgıçların karşılaştığı vurgun olayıyla ilgili bilgiler paylaşacağım. Deniz seviyesinde var olan hava basıncı 1 atmosfer şeklindedir.

Ancak insanlarda bulunan solunum ve dolaşım sistemi için ise 1 atmosfer olan basınca göre ayarlı şekildedir. Suyun içinde derine giden dalgıçlar veya yüzücüler her 10 metrede 1 atmosfer basıncı ile karşılaşmaktadırlar. Bu yüzden 50 metre derine indiklerinde bir yüzücünün vücudunda yer alan her santimetrekaresine denizdeki suyun oluşturmuş olduğu basınç miktarına göre yüzeye oranladığımızda 5 misline çıkmaktadır.

Daha derinlere gidildiğinde ise bir insanın akciğer kapasitesi de düşeceği gibi aynı zamanda kan basıncı da artacaktır. Bu gibi olaylar nedeniyle de vücut ısısı da düştüğü gibi kalp atışı daha da hızlanacaktır. Yavaş yavaş bilinç gitmeye de başlar.

Bu yüzden derinlere inmede ki eşik olarak 30 metre belirlenmiştir. 30 metre üzeri derinlere dalacak olan yüzücülerde mutlaka tüp olması gerekiyor. Derinlere inildiğinde ve çok hızlı bir şekilde su yüzeyine çıkıldığında hızlı değişen atmosfer basıncından ötürü vurgun yenilmektedir.

Hızlıca su yüzeyine gelindiğinde gazlar hızlı bir şekilde genleşmektedir. Özellikle de azot gazı damarda genleşerek hayatı vücut hasarlara da neden olmaktadır. Vurgun yiyen kişiler ne yapmalıdır? dediğimizde öncelikle acil olarak basınç odalarına alınması gerekiyor.

Burada vurgun yediği derinlikte yer alan atmosfer basıncına maruz bırakılır. Sonrasında ise basınç kademeli olarak azaltılır. Alternatif yöntem ise vurgun yiyen kişiyi aynı derinliğe tekrar götürmektir. Vurgun yememek için su yüzeyine yavaş yavaş çıkılması gerekiyor. Hatta bazı derin seviyelere gelindiğinde bir süre beklemek gerekir. Dalgıçlara genelde bu eğitim verilir.

dalgiclarda-vurgun-yeme-olayi-nasil-olur

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*