a
X

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE NAKİL İMKÂNI NASIL SAĞLANDI?

Bakanlıktan açıklama: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden etkilenen 10 ildeki toplam 202 bin 817 okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisinin talepleri üzerine başka illere nakledildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından depremzede öğrenciler için tüm seferberlikler tam  gaz devam ediyor. Geçici sınıfların kurulması, öğrencilerin uygun okullara yerleştirilmesi gibi planlamalar yapıldı. Detayları haberimizde görebilirsiniz.

 

Bu haber Türkiye’deki 24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen Elazığ depremi sonrasında yayınlanmış bir haberdir. Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen bölgelerdeki öğrencilere nakil imkanı sağlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, depremde evleri zarar gören veya yıkılan öğrencilere yeni bir okul bulmak için gereken tüm destek sağlanmıştır. Bu kapsamda, depremzedelerin ihtiyaçlarına göre okul değiştirmeleri mümkün hale getirilmiştir.

 

Deprem bolgesindeki siniflar icin aciklamamk44

Ayrıca, depremzedelerin eğitimlerine devam edebilmeleri için mobil okullar ve prefabrik yapılar da kurulmuştur. Bu yapılar, depremin etkileri nedeniyle okullarının kullanılamaz hale geldiği bölgelerde eğitim faaliyetlerinin devam etmesini sağlamıştır.

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çabaları sayesinde, depremden etkilenen öğrencilere yeni okullar ve eğitim imkanları sağlanmıştır. Bu sayede, öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz bir şekilde devam etmeleri amaçlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanı Özer, deprem bölgesindeki öğrenciler ve bu bölgeden başka illere nakledilen öğrencilerin eğitime erişimi için her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, deprem nedeniyle yatay geçiş için başvuran 202 bin 817 öğrenci olduğunu kaydetti. eğitimlerine devam edebilmeleri için başka illere nakledilirler.

İllere yatay geçiş için başvuran öğrencilerin dağılımına dikkat çeken Özer, deprem felaketinin yaşandığı iller dışındaki 71 ilin tamamında farklı sayıda öğrencinin yatay geçiş yaptığına dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı: “En fazla yatay geçiş yapılan il Ankara oldu. 27.679 öğrenci ile ilk beş il arasında, Antalya 18.922, Mersin 18.878, İstanbul 15,19 ve Konya 11.366 öğrenci ile en çok terfi yapılan iller oldu.

Özer, 167 öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yurt dışındaki okullara nakledildiğini söyledi.

Deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde resmi ve özel eğitim kurumları dahil toplam 3 milyon 600 bin 891 öğrencinin bulunduğunu paylaşan Özer, “Hatay’dan 66 bin 914 öğrencinin başka illere nakledildiğini görüyoruz. depremden sonra. Kahramanmaraş 50.245 öğrenci ile Hatay’a, Malatya 36.900, Adıyaman 21.629, Gaziantep 13.706, Osmaniye 3.853, Adana 3.000 635, Diyarbakır 2.000 808, Şan Kilılıurfa 3.128 öğrenci ile diğer illere nakledilen ildir. isminde.

Milli Eğitim Bakanı Özer, çocukların eğitim süreçlerinde her zaman yanlarında olacaklarını ve öğrencilerin eğitime erişimi için her türlü seçeneği sunacaklarını vurguladı.

Nakil olan depremzedeler de devamsızlık yönetmeliğinden muaftır.
Özer, deprem sonrası olumsuz duyguların etkisini azaltmak ve öğrencilerin psikososyal dayanıklılığını güçlendirmek için de çalıştıklarını belirterek, bu öğrencilerin katılmak zorunda olmadığını hatırlattı. Özer, “Deprem bölgesinde eğitim gören öğrencilerimizin 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılına devam zorunluluğu yoktur. Bu karara deprem felaketi nedeniyle on eyaletten başka federal eyaletlere taşınan öğrencilerimizi de dahil ettik. Böylece depremden etkilenen tüm öğrencilerimiz almış olduğumuz karara göre depremle ilgili hükümlerden muaf tutulmuş olurlar.

Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak depremden etkilenen öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanan eğitim setlerinin yanı sıra ders kitapları ve yardımcı malzemeleri de temin ettiklerini anlatarak, “Basılmış ders kitaplarımız ve yardımcı materyallerimiz var. her sınıf seviyesindeki öğrencilerimiz için materyaller ve bu öğrencilerin yazı materyalleri yer almaktadır. İhtiyaç duydukları her türlü eğitim materyalini temin ediyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Deprem bölgesindeki sınıflar için açıklama

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.