Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Destek Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Bu yazımızda okurlarımıza destek kredisi hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bununla birlikte destek kredisi başvurusu ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri de yapacağız. Destek kredisi nedir, nasıl başvurulur, hangi bankalardan alınır gibi soruların yanıtları için okumaya devam edin.

Destek Kredisi

Destek kredisi nedir?

Covid-19 pandemisi 2020 yılında hayatlarımıza girdi ve girdiği gibi de durmaya zorladı. Bununla birlikte gerek ülke ekonomisini, gerekse bireysel kazancımızı oldukça olumsuz yönde etkiledi. 10 bin TL’ye kadar alınabilen destek kredisinin temel amacı pandeminin bu olumsuz etklilerini ortadan kaldırmaktır. Bu sebeple destek kredisi, geçim sıkıntısı yaşayanlara destek olmak adına bir uygulama olarak hayata geçti.

Peki destek kredisi başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir?

Destek kredisi başvurusunu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi şubeden de yapabilirsiniz. 36 ay vadeli ve 6 ay geri ödemesiz bir uygulamadır. Aylık faiz oranı ise %0,49 TL’dir. Ancak yalnızca belli başlı şartları karşılayanların bu krediden faydalanmaları mümkündür. Bu şartlar şöyledir:

  • Bu krediden faydalanabilmek için evdeki genel kazancın toplamda 5.000 TL’nin altında olması gerekmektedir. Bu tutarın üzerinde bir gelire sahipseniz, destek kredisinden yararlanamazsınız. (Bazı bankalar emekli ve serbest meslek çalışanlarına da başvuru hakkı tanımaktadır.)
  • Aynı evde yaşayan evli çiftlerin ikisi birden başvuruda bulunamamaktadır. Yalnızca biri kredi için başvuruda bulunabilir. Eşlerden her ikisinin başvuruda bulunması halinde, bankanın insiyatifine bağlı olarak her iki başvuru da reddedilebilir.
  • Başvuruda bulunabilmeniz için en önemli kriter elbette Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Yabancı ülke vatandaşlarının krediden yararlanabilme hakları yoktur.

Hangi Bankalar Destek Kredisi Veriyor?

Destek kredisi uygulamasını hayata geçiren bankalar Halk Bank, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası’dır. Özel bankalar, destek kredisi veren bankalar arasında bulunmamaktadır.

Başvuru şartları bankaların üçünde de standarttır. Her üçü de kredileri, aylık geliri 5.000 TL ve altında olan hanelere vermektedir. Yine üçünde de eşlerden yalnız birinin kredi için başvurma hakkı vardır. Yalnız Vakıf Bank’ın diğerlerinden farklı bir uygulaması bulunmaktadır. Başvurusu kabul edilenler, ancak başvurudan 6 ay sonra krediden faydalanabilmektedirler. Ayrıca krediden faydalanabilmek için, başvuruda bulunduğunuz bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu