Dokuma Tezgahı Nasıl Yapılır


Dokuma tezgahı nasıl yapılır diyenler için altta kartondan yapılışı adım adım verilmiş. Kartondan dokuma tezgahı yapmak için paylaştığımız bu güzel çalışmamızda yine farklı bir videoya da yer verdik. Umarım işinize yarar.

Pratik bir şekilde dokuma tezgahı yapabilirsiniz. Nasıl mı? resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz. Benzer çalışmaları sitemizde yer alan kendin yap kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımda paylaştığım çalışma dokuma tezgahı nasıl yapılır? çalışması… altta resimli anlatımını göreceksiniz. Resimli anlatımdaki adımları takip ederek, sizde evinizde kartondan dokuma tezgahı yapabilirsiniz.

Bu sayede resimli anlatımdan takıldığınız yer olursa veya yapamazsanız, anlatımlı videodan yararlanarak dokuma tezgahı yapılışını kavrayabilirsiniz. Evde kartondan dokuma tezgahı yapılışına benzeyen bir başka çalışma daha paylaşmıştım.

Yine o çalışma da bu yazının sonunda ki bağlantılarda karşınıza çıkacaktır. Evde bu tür çalışmaları yapmayı seviyorsanız veya kartonla ilgili diğer çalışmaları araştırıyorsanız? sitemizdeki kağıt karton kategorisine göz atmanızı öneririm.

Malzemeler :

– koli.
– ip.
– iğne.
– makas.
– yapışkan bant.
– renkli örgü ipleri.

İlk etapta koliden istediğimiz ölçüde bir parçayı ayırıyoruz. Bu parça ise karşılıklı kenarları eşit uzunlukta olmasına dikkat etmeliyiz.

Sonra karşılıklı kenarları yarım santimler eşliğinde ayırıyoruz. Bu santimler ise karşılıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

Daha sonra yarım santimlere ayırdığımız kenarları makas yardımı ile kesiyoruz. Resimlere baraka hareket ederseniz daha kolay olacaktır. Kestiğiniz yerlere kuvvet uygulayınca yırtılmasın diye resimde de gördüğünüz düz çizginin hizasında yapışkan bant ile sabitlerseniz iyi olur.

Bu işlemden de sonra rastgele bir ipi karşılıklı kenarlara kesiklerin içinden geçirerek doluyoruz.

Tüm kesikler bitince de istediğimiz en de dokuma yapacak kadar dolama işlemini devam ettiriyoruz.

Dolama işlemini bitirdiğinizde iplerin ucunu koli parçasının arkasına bir bant yardımı ile sabitliyoruz veya düğümlüyoruz.

Sonrasında uzun boylu bir dikiş iğnesine uzunca ipi geçirerek, tezgahtaki iplerin hemen altından bir üstünden geçire geçire sıranın sonuna kadar götürmelisiniz.

Sıranın sonuna geldiğinizde aşağıdaki resimde ki gibi dönüş yapmalısınız. Sonra sıranın sonuna kadar tezgahtaki iplerin bir altından ve bir üstünden geçirmeye devam edin.

Eğer işleme farklı bir renkteki iple devam etmek isterseniz, önceki ipi sıranın sonunda uzunca bir parça bırakmalısınız. Sonra uzun bir parça ip bırakarak diğer iple aynı şekilde devam ettirmelisiniz.

Bıraktığınız uzun ip parçalarını kolinin sıra iplerin dışında bir yere yapışkan bant yardımı ile sabitliyorsunuz.

Dokuma işleminiz bitince dokumaya başladığınız yerden ip dizelerini çıkarıyorsunuz. Alttaki ipleri de uygun şekilde düğümleyerek fazlalıkları kesmelisiniz.

cardboard loom – carton métier – Karton Webstuhl

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*