Ek Gelir Getiren İşler | 11 Ek İş

2021 yılında hemen hepimizin ek bir gelir kaynağına ihtiyacı bulunuyor. Ek gelir getiren işler sayesinde, sizler de kendinize yan gelir oluşturma fırsatı yakalayacaksınız. Üstelik bu işlerin bir kısmında, evden bir adım dahi atmanıza gerek kalmayacak.

Ek gelir getiren işler genellikle kısa zaman içerisinde yapılması gereken kolay işlerdir. Bu iş olanakları arasından bazıları hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekse bile, bir kısmı için herhangi bir bilgiye sahip olmanıza gerek bile yoktur.

Yeni iş fikirleri ilginizi çekiyorsa buraya tıklayabilirsiniz.

11 Ek Gelir Getiren İşler Listesi:

Sizler için birbirinden özel 11 tane ek gelir fırsatını listeledik. Listemizde yer alan her bir mesleği, daha önceden yapmış ve para kazanmış kişiler bulunmaktadır.

1)     Amatör Spotçuluk

ek gelir getirecek işler

Spotçuluk 2. el ürünleri aldıktan sonra, üzerine komisyon koyarak satma işlemidir. Bu işlemi amatör olarak nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, okumaya devam etmeniz yeterli. Ek gelir getirecek işler konumuzun ilk sırasında yer alan amatör spotçuluk yapmak için:

 • İlk olarak Trendyol, Letgo, Hepsiburada, GittiGidiyor ve benzeri sitelere üye olun.
 • Ardından kendinize bir kategori belirleyin.
 • Seçtiğiniz kategoride ki ürünlerin 2. el fiyat ortalamasını çıkartın.
 • Kategorinizde, uyguna 2. el ürün satan kişileri bulun ve onlardan eşyalarını alın.
 • Eşyayı teslim aldıktan sonra üzerine komisyon miktarınızı koyup, eşyanın satılmasını beklemeniz yeterli.

Bu işi yaparak kendine ciddi gelir oluşturabilen insanlar var. İşin zorlu kısımları, ilk başta ki araştırma kısmıyla ürünün teslim alınması kısımlarıdır. Ardından yapmanız gereken aldığınız ücretin üzerine komisyon koyup, ürünün satılmasını sabırlı bir şekilde beklemek.

2)     Basit Baskıcılık İşi

Baskı işleri de, özellikle son dönemlerde gördüğü talebi artırdı. Ek gelir getirecek işler arasında yer alan basit baskıcılık işini yapmak için:

 • Öncelikli olarak henüz internetten iş yapmayan bir baskıcı bulmanız gerekiyor.
 • İnternetten baskıcılık yapmayan, yerel baskıcılık yapan kişiler ile komisyon üzerinden anlaşabilirsiniz.
 • Ardından kendinize Instagram sayfası açın.
 • Instagram sayfanızda, kişiye ve kurumlara özel baskı yapabildiğinizi belirtin.
 • Belirli bir süre sonra kişi veya kurumlar sizlerden baskı yaptırmak isteyeceklerdir.
 • Kişilere istediği baskılar için fiyatlandırma yapın. Yapacağınız fiyatlandırma içerisinde, kendi komisyonunuzu koyduğunuzu da unutmayın.
 • Ardından baskıları yaptırıp, ürünleri dikkatli biçimde kargolayıp, müşterilere gönderin.

3)     Stok Videocu Olun

Ek bir gelire ihtiyacınız varsa ve video çekmeyi seviyorsanız, bu iş tam sizlere göre. Ek kazanç sağlayan işler stok videocu olmak için:

 • Öncelikle kaliteli videolar çekmenize olanak sağlayacak bir kamera veya akıllı telefona ihtiyacınız var.
 • Ardından, stok video sitelerine girerek burada ki popüler konular hakkında video çekebilirsiniz.
 • Çektiğiniz videoları sisteme yükledikten sonra, satın alan kişi başına belirli ücret kazanırsınız.
 • Tamamen ücretsiz bir site üzerinde çalışıyorsanız, indirme sayısı bazlı ücret kazanmanız mümkün.

Stok videoculuk işi ek kazanç sağlayan işler konusunda sizlere büyük gelirler getirebilir. Eğer, çektiğiniz fotoğraflar kaliteli ve insanların işine yarayacak şekilde olursa kazanacağınız ek gelir, ana gelirinizi bile geçebilir.

4)     Stok Fotoğrafçılık Yapın

Stok videoculuk gibi, stok fotoğrafçılık yaparak da para kazanabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafların kaliteli olduğunu düşünüyorsanız, stok fotoğrafçılığı sizlere tavsiye ediyoruz. Stok fotoğrafçılık için gereksinimler; kaliteli fotoğraf çekimine olanak tanıyacak ekipman ve de sanatsal bir bakış açısıdır.

5)     Çeviri Yaparak Para Kazanın

Türkçe’nin haricinde bir dil daha biliyorsanız, kendinize ek gelir oluşturmanız oldukça kolay. Ek gelir getiren işler çeviri yaparak para kazanma için gereksinimler:

 • En azından bir tane yabancı dil bilmeniz şart.
 • İnternet üzerinden müşteri bulabileceğiniz platformlara kayıt olmalısınız.
 • Platformlarda ki dürüstlüğünüze ve saygınlığınıza önem vermelisiniz.

Bu şartları yerine getirebiliyorsanız, çeviri yaparak para kazanabilirsiniz. Üstelik, çeviri yaparak kazanacağınız para miktarı, isminiz tanındıkça her geçen gün artacaktır.

6)     Part-Time İşe Girin

Ek gelir arayışındaysanız, ana işinizin haricinde fiziksel veya sanal olarak bir işe daha girebilirsiniz. Gireceğiniz iş, sizlerin sahip olduğu özellikler ile doğru orantılı olacaktır. Örneğin, motor ehliyetiniz varsa ek iş olarak moto kuryelik yapabilirsiniz. Veya Excel bilgisine sahipseniz, ufak çaplı hesap işlemleri için bir şirkette ek iş bulabilirsiniz.

Yan gelir olarak yapılacak işler biraz da sizlerin sahip olduğunuz becerilere göre şekillenmektedir. Yani, kimi işler için herhangi bir bilgi birikimine ihtiyacınız olmasa bile, bazı işler için deneyim ve bilgi birikiminizin olması gerekir. Yaratıcı iş fikirleri yazımıza göz gezdirirseniz, belki de kendinize daha uygun bir iş modeli bulabilirsiniz.

7)     Oynadığınız Oyunları Youtube’dan ve Twitch’ten Yayınlayın

yan gelir getirecek işler

Oyun oynamayı seviyor ve her gün saatlerce oyun oynuyorsanız, oyunlarınızı canlı yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Twitch ve Youtube gibi sosyal mecralardan canlı yayın yaparak geçimini sağlayan onlarca kişi arasına girebilirsiniz.

Yan gelir olarak yapılacak işler belirli bir süre sonra, asıl gelir kaynağınızdan bile fazla gelir oluşturmanıza olanak tanır. Twitch ve Youtube üzerinden elde edeceğiniz gelirler ile ana gelirinizi geçme imkanınız bulunmaktadır.

8)     Anket Doldurun

Anket doldurarak para kazanma, belki de yapılabilecek en güzel ek işler arasındadır. İnternet üzerinden hizmet vermekte olan pek çok anket sitesi, sizlere cevapladığınız anket başına belirli ücret vermektedirler.

Ek gelir getiren işler anket doldurarak para kazanma yöntemi, birçok kişinin güncel olarak uygulayarak para kazandığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile zengin olmanız pek olası olmasa bile, her ay kendinizi geçindirecek kadar kazandırmanız mümkün.

9)     Sosyal Medya Yönetimi

ek gelir fikirleri

Sosyal medyalar ile aranız iyiyse yapılacaklar listesine, sosyal medya yönetimini eklemenizi tavsiye ederiz. Ek gelir fikirleri arayışındaysanız, şirketlerin, kişilerin veya kurumların sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi için gereksinimler:

 • Her gün aktif olarak paylaşım yapmanız gerekir.
 • Trend olan konuları takip ederek yaptığınız paylaşımlara olan ilgiyi artırabilirsiniz.
 • Etkileşimi artırmak adına, sosyal medyada yapılacakları bilmeniz gerekir.

Tüm bunları yapabilecek bilginiz ve vaktiniz bulunuyorsa sizden çok iyi sosyal medya hesap yöneticisi olabilir.

10)  Online Ek Gelir Oluşturma

Kendinizi internet kurdu olarak mı tanımlıyorsunuz? O zaman ek gelir fikirleri arasında online biçimde gelir oluşturabileceğiniz alanlara yönelmeniz en iyisi. Sitemizde hali hazırda yer alan online iş fikirlerine göz atarak istediğiniz zaman ek gelir kazanabilirsiniz.

Online işler genellikle bilgi birikimi gerektirse bile, kopyala yapıştır benzeri pek çok iş de internette mevcuttur. Pek tabii, bilgi birikiminizi artırdığınız zaman, kazanacağınız ek gelirde de artış sağlayabilirsiniz.

11)  Kendi Fikrinizi Oluşturmaktan Çekinmeyin

Kendinize biraz zaman tanıyarak ve iç sesinizi dinleyerek kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. Ek gelir getiren işler arıyorsanız, sizlere en uygun iş modelini kendiniz bulabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken tamamen kendi fikirlerinizden yola çıkarsanız, işinize olan heyecan ve bağlılığınızı artırabilirsiniz.

Eğer, bulduğunuz fikrin daha önce çok muadili yoksa kazanacağınız geliri oldukça yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz. İşinizde ilerledikçe, yanınıza yeni kişiler alarak işletmenizi daha da büyütebilirsiniz. Tüm bunlar sizlere şu an için hayal gibi geliyor olabilir. Fakat unutmayın ki, tüm bunları daha önceden başarmış olan binlerce insan varken siz neden onlardan biri olmayasınız?

Harika iş fikirleri, ek işler, hızlı para kazanma ve benzeri konular hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

En etkili para kazanma yöntemleri için buraya tıklamanız yeterli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu