İnternetten (Sosyal Medyadan) Nasıl Ek Gelir Sağlanır? Ek Gelir Sağlamanın Yeni Yolları

İçinde bulunduğumuz internet çağında, internet üzerinden para kazanmak artık bilim kurgu filmlerinin bir ürünü değil. İnternetten ek gelir sağlamak, çeşitli yollardan mümkündür. Bu yazımızda sizleri internet ve sosyal medya üzerinden ek gelir sağlamanın yeni yolları hakkında bilgilendireceğiz.

Sosyal Medya Yöneticiliği/Asistanlığı

Gününün büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirenler için mükemmel bir ek gelir fırsatı mevcut. Çeşitli sosyal medya hesaplarının yöneticiliğini yahut asistanlığını yapabilirsiniz. Bu, özellikle Instagram üzerinden sıkça yürütülen bir iştir.

Bunun için sosyal medya lehçesine hakim olmanız önemlidir. Fotoğraflarda “caption” adı verilen açıklama bölümlerini titizlikle ayarlamanız gerekecektir. Aynı zamanda hesap sahibi, günlük belli bir miktar hikaye paylaşmanızı da isteyebilmektedir. Bunların ayarlamasını yaparak çeşitli miktarlarda para kazanabilirsiniz. İşin en güzel tarafıysa, artık sosyal medyada uzun süre takılarak vakit öldürüyormuşsunuz gibi hissetmeyecek olmanız!

Youtuberlık

Sırada ek gelir sağlamanın yeni yolları başlıklı listenin belki de en çok kazandıran işi var: Youtuberlık. Youtube adı verilen sosyal medya mecrası için içerik üreten şahıslara Youtuber adı verilmektedir. Teknik olarak yaptıkları tek şey video çekip, sisteme yüklemek. Ama arkaplanda bunun dahası da var tabii.

Öncelikle video çekmek üzerine bilginizin olması gerekmektedir. Açıları, aydınlatmayı ve görüntü-ses kalitesini ayarlamak bu işin en önemli parçalarından. Ayrıca kendinize belli bir alan bulmalısınız. Videolarınızın konularını, profilinizin içeriğini bu alana göre ayarlamalısınız. Son olarak videolarınızı düzenlemeniz gerekiyor ki bu, işin aslında en zor kısmı.

Ancak yeterli bilgi ve yeteneğe sahipseniz, Youtuberlığın size yüksek miktarda para kazandırabileceğini bilmelisiniz!

Ürün Satışı

Belli bir konuda el yeteneğiniz varsa bundan para kazanmanız mümkün. İnternetin çeşitli platformlarında el yapımı ürünlerinizi satabilirsiniz. Her işte olduğu gibi bu işin de detayları var elbette. Örneğin bazı siteler kargo ücretini sizin ödemenizi talep edebilmektedirler. Kimileri bu ücreti alıcıya, kimileriyse sizin insiyatifinize bırakır. Bazı siteler kazancınız üzerinden komisyon almaktadırlar. Bu ve bu gibi detayları araştırarak Etsy, Shopier, Sahibinden gibi siteleri kullanarak ürün satışı yapabilirsiniz. Görüldüğü gibi, internetten ek gelir sağlamanın yeni yolları oldukça geniştir ve gelişmeye de devam etmektedir.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu