Uzun Yıllardır Beklenen Kalkınma Projesi Başlıyor! Çiftçilerin Yüzü Sonunda Gülecek Mi?

Uzun Yıllardır Beklenen Kalkınma Projesi Başlıyor! Çiftçilerin Yüzü Sonunda Gülecek Mi?
Uzun Yıllardır Beklenen Kalkınma Projesi Başlıyor! Çiftçilerin Yüzü Sonunda Gülecek Mi?

Türkiye'de köylerde yetiştirilen hayvanlar arasında yer alan inek, dana, öküz, koyun, keçi, manda gibi tüm hayvan türlerini kapsayan büyük bir kalkınma başlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçiler ve hayvancılık yapan vatandaşlarla birlikte bu alanda büyük bir gelişmeye öncülük edecek. 4 yıllık bir yol haritası açıklanacak.

İnek, dana, öküz, koyun, keçi, manda... Türkiye için önemli! 4 yıl sürecek olan büyük bir kalkınma planı yolda...

Antalya'da düzenlenen Ulusal Süt ve Seracılık Çalıştayı'nın ardından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarım ve hayvancılıkta mevcut durumu ve planlanan çalışmaları değerlendirdi.

Bakan Yumaklı, hayvancılıkta 2028'e kadar olan yol haritasını 6 başlık altında topladıklarını belirtti. Bu başlıklar arasında hayvan hastalıklarını önleme, üreticileri güçlendirme, aile işletmelerini yapısal olarak güçlendirme gibi konular bulunuyor.

Yumaklı, Türkiye'deki hayvan verimliliğini artırmak amacıyla destek sağlayacaklarını belirterek, "Verimsiz hayvanları elemine edeceğiz ve yerine hem et hem süt verimli hayvanları getireceğiz. Aynı yaklaşımı bitkisel üretimde de sürdürüyoruz" dedi.

Hayvancılık sektöründe Et ve Süt Kurumu'nun yeni bir politika izleyeceğini açıklayan Yumaklı, kaliteli hayvanları belirli şartlarda tedarik edeceklerini ve üreticileri destekleyeceklerini vurguladı.

Üstelik, çiftçi kayıt sistemiyle ilgili de bilgi vererek başvuru sayısının arttığını ve kontrollerin devam ettiğini ifade etti.

Tüketiciye yansıyan yüksek fiyatlar konusunda Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde olduklarını belirten Bakan Yumaklı, maliyetin üzerine makul bir kar ekleneceğini vurgulayarak, gelecekte olası fiyat artışlarına karşı denetimlerin sıklaştırılacağını söyledi. Tarım sayımının en geç 2026'da tamamlanmasının hedeflendiğini ve bu verilerin politikaları yönlendireceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.