ELLERİMİZ SUDAYKEN NEDEN BURUŞUR


İnsan vücudu kıllarla kaplı olup, bu kılların hepsinin de ölçüsü farklıdır. Bu sebeple birçok kılımız uzun olduğu için açık gözle rahatlıkla görülebilmektedir. Vücudumuzdaki kılların diplerinde yağ bezeleri bulunur. Bu yağ bezlerinin adı ise sebum’dur.

Sebum olarak belirtilen bu yağ bezelerinden çıkan yağlar ise su geçirmez bir tabaka oluşturmaktadır. Burada ise sebumların oluşturmakta olduğu keratin tabaka ön plandadır. Bu yüzden de vücudumuz su geçirmemektedir. Su geçirmeyen özelliklere sahip vücudumuz da bu nedenden ötürü yumuşamaktadır.

Vücudumuzda sadece parmak uçları ve tabanlarımızda herhangi bir kıl veya tüy bulunmuyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerimizi daha çok kullandığımız için bu bölümlerde kıl oluşumu maalesef gerçekleşmemektedir. Aynı şekilde kıl ve tüy bulunmayan bu bölgelerde koruyucu keratin tabakası da yoktur.

Keratin tabakası olmayan bu bölümlerde kalın bir deri tabakası mevcuttur. Parmak uçlarımız ve tabanlarımızı suyun içinde oldukça fazla sürede bulundurduğumuzda bir süre sonra deri altına su girecektir. Fakat parmak uçları ile ayak tabanlarında yer alan kalın deri nedeniyle suya yer vermeyen özelliğe de sahiptir.

Suya yer vermeyen bu bölgeler ise kısa süre sonra eğilmekte yada büzüşmektedir. Fakat ellerde buruşmayı önleyen keratin tabakası bulunmaktadır.

Ancak bu bölgelerin sürekli yıkanması sonucu da keratin tabakası da giderek kaybolabilmektedir. Kaybolan keratin tabakası sonucunda da derimizin içine su gireceği için bir süre sonra bu kısımlar buruşmaktadır.

ellerimiz-sudayken-neden-burusur

source : pinterest.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*