En İyi İş Bulma Yolları Nelerdir? Öneri 10 Yöntem

en kolay ve en etkili iş bulma yöntemleri nelerdir? hemen nasıl iş bulurum? kolay iş bulmak için neler gerekli?

En kolay iş bulma yolları öncelikle kişinin kendisinden geçiyor. Özgüveniniz varsa, cesur ve azimliyseniz bugün olmazsa yarın iş bulursunuz! Yeteneklerinizin farkında olmanız, ümitsizliğe kapılmamanız gerekli. En iyi iş bulma yolları

İş Bulmanın Kolay Yolları

Evet, milyonlarca üniversite mezununun maalesef işsizlikle mücadele ettiği bir ülkede yaşıyoruz. Birçok kişi istediği sektörde iş bulamadığından, sevmediği bir işi yapıyor.

En kolay is bulma yollari

Fakat bazı hamlelerle bu dönemi daha hızlı atlatmak, iyi bir iş imkânına kavuşmak mümkün. Gelsin iş bulmak isteyenlere tavsiyeler:

Kendinizi Tanıyarak Başlayın

Ne istediğinizi belirleyin. Güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfedin. Hangi alanlarda tecrübelisiniz? Hangi alanlara daha çok ilgi duyuyorsunuz? Eğitim durumunuz, yabancı dil seviyeniz, yetenekleriniz neler?

Sahada mı, masa başında mı çalışmak sizi daha mutlu eder? Yurt içi ve yurt dışı tercihleriniz nneler? Hangi çalışma saatleri size uyuyor?

Bu soruların cevaplarını bir yere not edin. Sonra yetkinliğinize uygun sektörleri ve iş alanlarını belirleyip bir liste yapın.

En iyi iş bulma yolları için CV (Özgeçmiş) Hazırlayın

İnternetten birçok özgeçmiş örneği bulabilirsiniz. Gereksiz ayrıntılara girmeden doğru bir CV hazırlamalısınız. İş ilanlarına başvuru yaparken ihtiyacınız olacak en önemli şey bu.

Tanıdıklar vasıtasıyla insan kaynaklarına gönderilen CV’ler daha fazla dikkate alınıyor. Çevreniz genişse bunu iyi değerlendirmelisiniz. CV’nizde kısa, etkileyici bir önyazı olmalı. İşverenler genellikle ilk buraya bakıyor.

En önemli noktalardan biri de, mümkünse her yere aynı CV’yi göndermemek. Hangi işe başvuru yapıyorsanız ona uygun bir CV hazırlayarak, o işin gerektirdiği özelliklere ve tecrübelere yer verebilirsiniz. İş ilanları için şu adrese de bakabilirsiniz.

Ağınızı Genişletin

En kolay iş bulma yöntemleri arasında LinkedIn kullanmanın önemli bir yeri var. Burada bir profil açmamanız eksiklik olur. Yetkinlikleriniz ve deneyimleriniz hakkında ayrıntılı bilgi girmeyi ihmâl etmeyin.

Ayrıca çalışmak istediğiniz firmaların, hatta bu firmadaki çalışanların ve onların katıldığı grupların listesini hazırlayıp bunları Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarından takip edin, LinkedIn ağınıza ekleyin.

Mülakatlara İyi Hazırlanın

Firmayla ilgili detaylı bilgiler edinip ‘neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? Bize hangi güçlü yanlarınızla ne gibi faydalar sağlayacaksınız?’ sorularına cevap hazırlayın.

İş görüşmelerinde en çok hangi soruların sorulduğunu öğrenin, bunlara verilecek cevaplarınız olsun.

Bu Hataları Yapmayın!

Eğer bu yanlışları yaparsanız, en iyi iş bulma yolları pek de işe yaramayabilir:

 • Firma hakkında bilgi sahibi olmadan iş görüşmesine gitmek
 • Size uymayan bir işe başvurmak
 • İlk görüşmede hemen ücretten bahsetmek
 • Ciddiyetsiz bir tavır takınmak
 • Eski patronlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan şikâyet etmek
 • Çalışıyorsanız ve işten çıkacaksanız işi bıraktıktan sonra iş aramaya başlamanız hata olur. İşten çıkmadan iş aramaya başlayın.
 • İş görüşmesi sırasında gereksiz özür dilemek, fazla çalışılmış, ezberlendiği belli olan cevaplar, çok soru sormak, göz teması kurmamak, sürekli evet-hayır diye cevap vermek, telefona bakmak da olumsuz izlenim uyandırır.

Daha Kolay İş Bulmak İçin Neler Yapılmalı?

Aşağıda sıraladıklarımız da en iyi iş bulma yöntemleri arayışınıza yanıt verecek nitelikte:

 • Sektörünüzle ilgili etkinliklere katılıp çevre edinin.
 • Bir tanıdığınızdan sizi işverene tavsiye etmesini isteyin veya tavsiye mektubu alın.
 • Sözlü ve yazılı iletişim becerilerinizi geliştirin, hatta gerekiyorsa diksiyon eğitimi alın.
 • Gönüllü olabilirsiniz veya staj yapabilirsiniz. Böylelikle tecrübe kazanır, bunları CV’nize dâhil edersiniz.
 • Yüksek maaştan önce, her gün bu işe gidip gelmenin sizi mental olarak yıpratıp yıpratmayacağını, bu işte çalışmayı gerçekten isteyip istemediğinizi düşünün.
 • İş arama sürecinde ‘biz sizi ararız’ deyip aramayanlar, ondan da kötüsü yüzünüze karşı olumsuz yanıt verenler de olacak. Bunlar yüzünden motivasyonunuzu kaybetmeyin. Kendinize olan inancınızı yitirmeyin, çevrenizdekilerin olumsuz sözlerine kulak asmayın, iyimser olmaya devam edin.
 • Belli bir alana odaklanın. Her alanda uzman olamazsınız. Her sektörde de iş arayamazsınız.
 • İş ilanlarını düzenli olarak kontrol edin.
 • Yabancı dil bilmiyorsanız öğrenmeye çalışın.
 • Çeşitli sertifika programlarına katılıp kendinizi geliştirin, yeni sertifikalar edinin. Seminerlere de katılım sağlayın.

En İyi İş Bulma Siteleri

Yaşadığımız dijital çağda, iş başvurularının büyük bir kısmı internetten yapılıyor. Hep bu sitelere çıkıyor. Buralarda profil oluşturarak özgeçmişinizi yükleyebilir, iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Bunların bazıları da freelancer siteleri. Evden çalışabileceğiniz pek çok iş bulmanız da mümkün.

İşte o sitelerden bazıları:

iş aradığınızı çalışmak istediğiniz insan kaynakları ön yazı iş ararsanız cv niz iş ilan ıiş ilanlarını önce iş iş arayışında hızlı iş bulmanın işe alımların emin olun karar vermenize iş başvurusu iş görüşmesine iş bulmayı iş görüşmesi ihtiyacınız var iş arama süreciniz.

Hızlı iş bulmanız amacıyla taktikler neler?

İş ilanlarında ilerlemiş arama seçeneklerini kullanarak iş arar iken süre kazanabilirsiniz. Kariyer, eleman, secretcv, indeed gibi tüm büyük sitelerin anahtar kelime, konum, pozisyon adı, şirket adı, yayınlandığı tarih ve diğer seçeneklerle arama yapabileceğiniz ilerlemiş arama seçenekleri var. Bunları kullanarak iş arama sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bulduğunuz her işe başvurmak iyi bir düşünce değildir. Kalifiye olduğunuz işlere başvurmaya odaklanın. Mülakat amacıyla seçilme şansınız daha yüksek olur. Herkese özgeçmiş göndermek yalnızca süre kaybıdır. İş aramaya başlamadan evvelce, iş aradığınız sektöre karar verin.

Bir işverenden haber beklerken diğer işlere başvurmamazlık yapmayın. Birçok iş arayan işe başlamadan evvelce 15 işveren doğrulusunda reddedilir. Hatalarınızdan ders çıkarın ve doğru öneriyi alana kadar başvurmaya devam edin. En kötü durumda, çoğu iş öneriyi arasından seçim gerçekleştirmek mecburiyetinde kalırsınız ve bu iyi bir şeydir.

Spesifik bir ön makaleya lüzumsiniminiz var, yoksa özgeçmişinize bakılmayabilir. İşe alım yöneticisini etkilemek amacıyla yalnızca birkaç saniyeniz var. Her özgeçmişi şahsi olarak görüntüleyen işe alım yöneticileri biliyorum ve şayet ön makale mektubunuzun ilk paragrafında amaç şirket ismi yoksa, mülakata büyük olasılık çağrılmazsınız.
Aynı zamanda, özgeçmişinizi de işe göre düzenlemelisiniz. Özgeçmiş, bir ön makale değildir. Özgeçmişiniz derli toplu olmalı ve işle oldukça ilgili olmalı.

Özgeçmişinizde tüm tecrübelerinizi vermenize lüzum yok. Bir şahıs özgeçmişinde 40 senelik tecrübesini paylaşmıştı. Maalesef, bu kimseyi etkilemeyecek. Bu çoğu iş ilanı amacıyla çok çok bilgi ve tecrübe demektir.
Özgeçmişinizde tam süreli istihdamdan diğer şeyleri de bulundurabilirsiniz. Örneğin, uzun süredir çalışmadınız ve özgeçmişinizin sanki hiçbir şey yapmamışsınız gibi dursun istemiyorsunuz.

Mesleğinizde bir yönetici ya da kafayarılı bir insan gibi giyinin. Belki de görünüşler o kadar mühim değildir ama burada mühimler. İş ve başvurduğunuz şirkete göre ideal giyindiğinizden emin olun.

Kendiniz olun. İnsan Kaynakları uzmanı Susan Heathfield, kendiniz olmanız lüzumliliğini söylüyor. Hazır cevaplar, düzmece gülüşler ve mülakatta inandığınız şey yerine söylenmemesi lüzumen şeyi söylemek işvereni hatalı yönlendirebilir.

Mülakat esnasında hikaye anlatmak tecrübe ve becerilerinizi paylaşmak amacıyla harika bir yoldur. Bu işverene nasıl biri olduğunuzu anlatmak amacıyla çok iyi bir seçenektir. Mülakat esnasında size soru sorulduğunda, özel becerilerinizi ve tecrübelerinizi ve kafanızdan geride bıraktığımız olaylarla nasıl kafaya çıktığınızı birleştirerek anlatın. Ne kadar bilgi sağlarsanız, işe alım yöneticisi sizin o kadar kalifiye olduğunuzu düşünür.

Bir evvelceki işveren ile ilgili hiçbir zaman kötü bir şey söylemeyin. Ben işe alım yöneticisiyken, insanların eski patronları ile ilgili çok söylendiğini duydum. Mülakatçının sizin ile ilgili ilk düşüneceği şey, onun şirketi ile ilgili ileride de bu tür konuşacağınızdır.

Mülakat ardından bir teşekkür notu gönderin. Bu iş amacıyla sizi düşünmelerine teşekkür etme yönteminizdir. Ayrıca, iş mülakatı ardından takipte kalabilmek mühimdir.

Başarılı iş arayışının mühim bir bileşeni de bağlantı kurmaktır. Birçok iş etraf ile bulunur, ister online ister gerçek etrafınız olsun. İş aradığınızı etrafınıze anlatmazsanız, ileri işinizi bulmada kimin yardımcı olacağını bilemezsiniz.
İşe alımda referanslar çok büyük farklar oluşturabilir. Patronlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan, müşterilerinizden referans olmalarını isteyin. Onları LinkedIn gibi sitelerde kaydedin. Eğer süpervizörünüzden pek de iyi olmayan bir referans alacağınızı düşünüyorsanız, şahsi referanslar alabilmek amacıyla çalışın.

Bir işe aniden çok başvurmanın kötü bir yanı yoktur. Örneğin, hayalinizdeki işe başvurdunuz ve şirketten geri dönüşüm alamadınız. Daha sonra iş ilanını yine gördünüz. Bir daha müracaat edin ama başvururken özelliklerinizin iş tarifi ile uyduğundan emin olun.

Mülakattan evvelce ayakkabılarınızı parlatın. Bu bir ekstra tavsiye ama işe alım eksperleri ayakkabılara bakıyor. Eğer ayakkabı cilanız yoksa, bir deri ya da çok amaçli temizleme mendili de işinize yarar. Baştan uca iyi gözükmeniz mühim !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu