ESKİ KUMAŞTAN EKMEK SEPETİ YAPMAK


Evinizde atmaya kıyamadığınız eskimiş kumaşlar varsa bu güzel çalışmayı gelin birlikte yapalım. Anlatacağım çalışmanın benzerini ben evimde kolayca yaptım. Zorlanmadan yaptığımı ve yaparken gülerek eğlendiğimi de söyleyebilirim. Eskimiş kumaştan ekmeklik veya sepet yapımını seveceksiniz. Öncelikle resimli anlatımdan yola çıkarak ne gibi malzemelerin bize lazım olacağını sıralamak istiyorum.

  • Eskimiş kumaş parçaları.
  • Terzi makası.
  • Terzi kalemi.
  • İğne iplik.
  • Karton veya mukavva.
  • Silikon yapıştırıcısı.
  • Lastik.
  • Düğme ve benzeri süs.

Malzemeleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Yapacağımız iş çok basit. Öncelikle resimli anlatıma bir göz atın. Ben ilk olarak göz attıktan sonra eskimiş kumaş parçalarını şekle uygun olarak şablonlarını çıkarttım. Bunu kendime göre ölçümledim ve resimlerdeki gibi hale getirdim. Şimdi resme bir kez daha göz atın ve eski kumaştan ekmek sepeti yapmak için anlatımıma kulak verin ;

eski-kumastan-ekmek-sepeti-yapmak
eski-kumastan-ekmek-sepeti-yapmak

Kumaş parçalarını tam kare olacak şekilde kesin. Daha sonra resimlerde görüldüğü gibi içeri kıvrım yapacaksınız. Sabitlemeyi iğne iplik ile yapmanız gerekiyor. Bunu yaparken kumaşa yakın renkte iplik kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü farklı bir renk sırıtabilir. Ancak ambiyans yakalamak veya değişik zıt renkte iplik kullanarak da çalışmayı daha da güzelleştirebilirsiniz.

Kumaş parçalarını kare yapıp katladıktan sonra iç içe 2 kez büzmeniz gerekiyor. Daha sonra kare şekli elde edecek ve bir nevi bohça şeklindeki çalışmayı karton yardımıyla sabitleyeceksiniz. Ben yaparken içine kalın bir karton vardı onu kestim ve kullandım. Gayet şık durdu ve karton kumaşın iç kısmında kaldığı için su geçirmeyecek ve ıslanmayacak. Kumaştan ekmek sepeti yapımı çalışmasını tamamladıktan sonra ortaya çıkan manzara ise inanılmaz.

Bu sayede sizde ekmek sepetinizi ortaya çıkarabilir ve buna benzer çalışmalar yaparak satabilirsiniz. Güzel paralar kazanacağınızı söyleyebilirim. Yapımı kolay olan bir başka çalışmada görüşmek dileğiyle…

About Nuray
Sitemizin amacı birbirinden güzel örgü, kendin yap projeleri, hobi çalışmaları ve okul öncesi etkinliklerini araştırıp sizlere detaylı bir şekilde sunmak. Sizinle birlikte biz de öğreniyoruz. Anlatımlı çalışmalar ve teknikleri ele aldığımız sitemizi desteklerseniz mutlu oluruz. Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın? daha fazla detay için hakkımızda sayfasına göz atın.

1 Comment on ESKİ KUMAŞTAN EKMEK SEPETİ YAPMAK

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*