Evde Küçük Meyveli Yoğurt Kabından Ev Yapımı


Özellikle okul öncesi çocukların el becerilerini geliştirmek adına ana okullarında çeşitli etkinlikler yapılır. Bu etkinliklerden birisi de evde küçük meyveli yoğurt kaplarından ev yapımı olarak dikkat çeker. Tüketilen meyveli yoğurt kapları yıkanıp saklanırsa anneler evlerinde de çocuklarıyla bu etkinliği gerçekleştirebilir ve çocukların el becerileri artarken aynı zamanda keyifli vakit geçirilebilir.

Küçük renkli yoğurt kapları ile birçok çalışma yapılabilir fakat evde küçük meyveli yoğurt kabından ev yapımı öne çıkar. Bu çalışmayla küçük kasabalar ya da şehirler kurulabilir ve çocuklar için değişik oyun alanları da yaratılabilir. Bu şekilde bir köy kurarak içine küçük hayvanlar ve ağaçlar yerleştirilebilir hem de bu yolla çocukların hayal gücünü kullanmaları da sağlanabilir.

Çocuklar bu çalışmayı yaparken çizgi film Şirinlerden esinlenebilir. Bu yolla yapılan evler Şirinlerin evlerine benzemektedir. Bu çalışma için bol miktarda karton gerekir. Bir karton zeminin üzerine arzu edilirse bir köy kurulabilir. Ters çevrilen yoğurt kaplarının üzerine kartondan hazırlanmış kapı ve pencereler yapıştırıldığında çok şirin bir ev ortaya çıkmaktadır ve bu evler yine kartondan yapılan bir çatı ile tamamlanır.

Kartondan küçük hayvan figürleri hazırlanıp köy alanına konularak hayat katılır. Yine aynı yöntemle ağaç çalışması da yapılır ve köy hazır hale gelir. Bu çalışmalar yapılırken çocukların hayal güçlerine kısıtlama getirilmemeli ve yaratıcılıklarını diledikleri gibi kullanmalarına izin verilmelidir.

Miniatur-Haus – miniature house – maison miniature

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*