Evde Organik Zeytinyağ Nasıl Yapılır


Organik Zeytinyağ Yapımı

Günümüzde artık herkes organik ürünleri tercih etmektedir. Bunun sebebi ise öncelikle sağlığımız için doğal besinlerden daha faydalı başka besin yoktur.

Yapay besinlerde illaki ek maddeler bulunacağı için bu bizim sağlığımızı tehdit eden unsurlar arasına girebilmekte… Sizde evde organik zeytinyağ nasıl yapılır? öğrenin ve bu sağlıklı tariften yararlanarak ailenize organik zeytinyağ tüketmelerini sağlayın.

organik-zeytinyagi-yapmak
organik-zeytinyagi-yapmak

Gerçek bir zeytinyağı makinesi için gerekli malzemelerimiz ;

– 14×10 cm ebadında 70 cm uzunluğu olan 2 adet tahta dikme.
– 10×6 cm ebadında 55 cm uzunluğunda orta kiriş (yine tahta olacak)
– 14×10 cm ebadında ve 55 cm uzunluğunda alt taban (yine tahta olacak)
– 10×6 cm ebadında 2mm saca kaynakla sabitlenmiş 14 mm somun (somun altındaki sac 14 mm uç ile delinmiş olmalı)
– 20×20 cm ebadında 2 mm saca kaynakla sabitlenmiş 14 mm somun (somun altındaki sac delinmemiştir ve kapalıdır)
– 1 metre uzunluğunda sonsuz vida.

İlk önce yan tahta dikmeler üzerinde üst dikmenin içine girmesi için delikleri dikdörtgen şeklinde açıyoruz. Bunun için size tel testere veya dekopaj aleti kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Daha sonra üst tahtayı bu açmış olduğumuz deliklere sokup, daha sonra yan dikmeler üzerine açtığımız 15mm’lik deliklere, yine bu deliklere tam olarak sıkı bir şekilde geçecek bir tahta pim çakınız. Bu işlemi yaparken tahta pimi ağaç tutkalı ile tutkallarsanız daha dayanıklı ve sağlam olacaktır.

Sonraki işlemimiz ise alttaki taban tahtasını da benzer bir yöntem ile sabitledikten sonra makinenin iskeleti ortaya çıkmış olur. Bu iskeleti birleşim yerlerinden yine ağaç tutkalı yardımı ile yapıştırıp, kurumasını bekleyiniz.

Sonra üstteki tahta kirişin tam ortasına 15 mm’lik uç ile bir delik açınız. 14 mm somun sabitlenmiş 10×6 cm’lik sac plaka bu deliğin üzerine gelecek şekilde vidalayınız.

Resimde gördüğünüz şekle gelene kadar devam ediniz.

Sonuç olarak artık taze ve ezilmiş zeytinimizi bez bir çuval içine koyup makinemizde sıkmaya başlayabiliriz. Bu sıkma sonucunda elde etmiş olduğumuz zeytin suyunun üstünde %100 organik zeytin yağımız birikecektir.

Afiyet olsun…

Bio-Olivenöl – organic olive oil – huile d’olive biologique

kaynak : http://www.tumblr.com/

1 Comment on Evde Organik Zeytinyağ Nasıl Yapılır

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*