Evde Oyun Hamuru Nasıl Hazırlanır?


Evde Oyun Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Dışardan çocuklarınız için satın aldığınız oyun hamurları ne kadar sağlıklı? Peki bu oyun hamurlarını siz evinizde yapmak ister misiniz? Bu yazımızda sizlere evde oyun hamuru hazırlama ile ilgili resimli anlatım paylaşacağız.

Malzemeler :

1 çay fincanı un
1/2 çay fincanı tuz
1,5 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çay fincanı su gıda boyası (isteğe bağlı)

evde-oyun-hamuru-hazirlama

evde-oyun-hamuru-hazirlama2

Yapılışı;

1- Unu ve tuzu, orta büyüklükte bir tavaya koyup, içine yağı dökün ve eski bir tahta kaşıkla karıştırın. Sonra, karıştırmayı sürdürerek, yavaş yavaş suyu ekleyin.
2- Malzeme tam kıvamında bir hamur haline gelinceye kadar karıştırmayı sürdürüp, bütün hamur topaklarının dağılmasını sağlayın. İstiyorsanız, birkaç damla besin renklendirici ekleyin; renklendirici hamurun her yanına eşit biçimde dağılıncaya kadar, iyice karıştırın.
3- Tavayı ateşe oturtup, karışımı hafifçe ısıtın. Koyulaşıncaya ve hamur tavanın kenarından sıyrılıp topak haline gelinceye kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırın.
4- Tavayı ateşten alıp, hamuru tezgâha aktararak soğumaya bırakın; sonra 2-4 dakika yoğurun; parmaklarınızla hamurdan bir çimdik topak çekip, elinizi yumruk yapın ve önce yumruğunuzun tersiyle, daha sonra da her iki elinizi kullanarak hafif hafif bastırarak yoğurun. Hamur çok gevşek olduysa biraz un, çok sert olduysa biraz sıvı yağ ekleyerek, yeniden yoğurun.

Uyanlar ve öneriler

•Oyuncak hamuru buzdolabında, hava geçirmeyen bir kapta 3 ay durabilir.
•Çocuğunuzun yaptığı ve saklamak istediği “sanat yapıtlarını”, 200°C’ta, kalınlığına göre, 6-10-2 dakika fırınlayarak sertleştirebilirsiniz. Soğuduktan sonra kalın afiş boyalarıyla boyayın; ardından bir kat tırnak cilası (renksiz oje) sürün.
•Birkaç damla gıda boyası, hoş pastel renkler verir. Daha koyu bir ton için, en azından bir çay kaşığı koymanız gerekir.
•Mermer görünüşü vermek isterseniz, işlenmiş hamura biraz besin renklendiricisi katıp, hafif hafif yoğurarak, içinde mermer damarları gibi dağılmasını sağlayın.
•Önce boyayı unun içine eleyin, sonra su ekleyerek yoğurun.

Alıntı : http://www.nkfu.com/

1 Comment on Evde Oyun Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*