Fayans Nasıl Temizlenir?


Fayans Nasıl Temizlenir?

Bu yazımda sizlere kararan fayans aralarını nasıl kolay temizleyeceğiniz ile ilgili güzel bilgiler paylaşacağım. Bu bilgiler ışığında sizde evinizdeki kararan fayansları kolaylıkla temizleyebilecek bilgilere sahip olabileceksiniz. Evde kolay fayans nasıl temizlenir? diyorsanız alttaki bilgileri dikkatlice takip edin.

Deterjan ile fayans temizliği :

Marketlerde, fayans temizliğinde kullanılabilecek pek çok ürün satılmaktadır. Banyo ve mutfak yüzeylerine uygun sıvı ve krem temizlik malzemelerini sünger yardımıyla uygulayarak fayansları temizlememiz mümkün.

Doğal malzemelerle fayans temizliği :

Fayans ve derz temizliğinde doğal malzemeleri de tercih edebiliriz. Bunun için de bilinen en iyi doğal temizleyici olan saf sirkeden (beyaz sirke) yardım alabiliriz. Bir kabın veya püskürtme yapabileceğimiz bir şişenin içine yarı yarıya ılık su ve saf sirkeyi koyuyoruz. Temizlemek istediğimiz bölgenin üzerine karışımımızı uyguluyoruz. Ardından bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle iyice ovuyoruz. Son olarak ılık su ve yumuşak süngerle karışımı temizliyoruz. Bu işlemi ihtiyaç duyduğumuz kadar yapabiliriz.

Bir diğer çok etkili yöntem ise karbonat-çamaşır suyu karışımı kullanmak. İhtiyacımıza göre dilediğimiz büyüklükte bir ölçü kabıyla 3 ölçü karbonatı, 1 ölçü çamaşır suyu ile iyice karıştırıp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Yüzeyin üzerine biraz su döküyoruz. Böyle karışımımızı yaymamız daha kolay oluyor. Büyün yüzeyi bu karışımla kaplıyoruz. Özellikle derzlere gelmesine özen gösteriyoruz.

Yayma işlemini bir fırça yardımıyla yapabiliriz. Yarım saat kadar karışımı yüzeyde bekletiyoruz. Ardından bir bulaşık süngeri alıyor ve yüzeyde duran karışımı tek bir yönde silerek topluyoruz. İşlemin temizleme kısmı biraz zahmetli ama sonuç iyi olacağından bu zahmete değer. Temizledikten sonra fayanslarımız beyazlamış ve temiz oluyor. Karışımımızın içinde çamaşır suyu olduğundan yere veya üzerimize gelmesinden kaçınmalıyız.

Fayans temizliğinde profesyonel yardım alma :

Eğer fayanslardaki kir yukarıdaki yöntemlerle temizlenemeyecek kadar yoğunsa, profesyonel yardım alabilmek de mümkündür.

Derz temizliği :

Kararmış, küflenmiş derzlerin temizliği için bir başka yöntem de, diş fırçası ile ovmak. Bunun için püskürtme yapabileceğimiz bir şişeye yarı yarıya ılık su ve çamaşır suyu karıştırıyoruz. Kirli bölgeye püskürtüyor, ardından diş fırçası ile iyice ovuyoruz. İhtiyacımız kadar sıvı püskürtmeye devam edebiliriz.

Kirli fayansların temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler :

Fayansları ve derzleri temizlerken çok ağır kimyasallar kullanırsak, fayansların yüzeyindeki tabakaya zarar verebilir, derzlerin erimesine sebep olabiliriz. Bu yüzden çok yoğun kimyasalları tercih etmemeliyiz.

Temizliğin ardından kullandığımız malzeme ne olursa olsun, bunu yüzeyden iyice temizlemeliyiz. Yüzeyden arıtılmayan maddeler, lekelenmelere sebep olacağı gibi, kimyasallar insan bedenine zarar verir.

kararan-fayans-aralari-nasil-temizlenir3

 

kararan-fayans-aralari-nasil-temizlenir4

kararan-fayans-aralari-nasil-temizlenir5 kararan-fayans-aralari-nasil-temizlenir6

 

kararan-fayans-aralari-nasil-temizlenir7

kararan-fayanslari-temizleme

 

kararan-fayanslari-temizleme1

source : http://nasiltemizlenir.com/fayans-nasil-temizlenir/

Fliesenreinigung – nettoyage de carreaux – tile cleaning

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*