Freelance Yazarlık Yaparak (Makale Yazarak) Para Kazanabilirsiniz!

Serbest Zamanlı Çalışma İmkanı!

E-ticaret, e-dergi, e-mail… Kelimelerin başına getirdiğimiz bu “e” harfi, her sektörü sırasıyla sanal aleme taşımaya devam ediyor. Yazarlık da internet ile bütünleşerek freelance yazarlık olarak evrilen sektörlerden. Nedir bu yazarlığın “e” ayağı? Biraz bundan bahsedelim.

Freelance Yazarlik

Freelance Yazarlık Nedir?

Kelime anlamı ile “freelance”, serbest çalışma demektir. Uzaktan çalışma anlamına da gelmektedir. İnternet, yavaş yavaş bütün sektörleri bünyesine katmayı sürdürüyor. Buna uzun zaman önce postacılık ve ticaret ile başlamıştı. Yazarlık ise bu akımın genç üyelerinden.

Bu sektörü kısaca “sanal yazarlık” olarak adlandırabiliriz. Ülkemizde hala gelişim aşamasında olan sanal yazarlık, aslında dünyanın pek çok yerinde gerçek bir iş.

Eğitimli ve tecrübeli pek çok yazar ve içerik üreticisi, işlerini internet üzerinden sürdürüyor. Bunda en büyük etki, yine teknolojinin.

İnsanlar, dizüstü bilgisayarlarında bulunan pek çok programla işlerini iki dakikada halledebiliyorlar. Makale ve metin yazarlığında bunun yararı daha çok hissediliyor elbette. İnsanların çoğu da teknolojinin bu desteğinden faydalanmayı tercih ediyor.

Freelance Yazarlık

İnsanların internet üzerinden yazarlık yapabilecekleri pek çok platform bulunmaktadır. Bu platformlar her geçen gün kendilerini yenilemekte ve geliştirmektedir. Yabancı ülkelerde bu sektöre bağlılığın yüksek olması, bu ilerleyişin en büyük gerekçesidir.

Sektörde kazanılan para konusundaysa net bir tutardan bahsetmek mümkün değildir. Çünkü kimileri profesyonel yazarlık yaparken, kimileri yalnızca cep harçlıklarını kazanabilmek adına makaleler yazmaktadır. Dolayısıyla yapılan işe, işin kalitesine ve düzeyine bağlı olarak kazanılan para da değişmektedir.

Freelance Yazarlık

Serbest Yazarlık Neden Tercih Ediliyor?

Günümüz insanlarının çalışma ortamında rahatlığa fazlasıyla önem verdikleri, herkesçe bilinen bir gerçek. Dolayısıyla insanlar işlerinden önce, konfor alanlarını oluşturmaya öncelik vermektedirler.

Bu rahatlık arayışı, insanları freelance yazarlığın kapısına getirmiştir.

Bu sektörün yoğun talep görmesinin sebebi, adından da anlaşıldığı üzere serbest çalışma biçimidir. Evinde, konfor alanında otururken para kazanmanın lüksü pek çok insanı cezp etmeye devam etmektedir. Ancak belli disiplinlere bağlı olmamasından ötürü çalışma şartları bazen göründüğünden zor ve yorucu olabilmektedir.

Yine de freelance yazarlık, internet üzerinden para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği iş türüdür. Aynı zamanda geleceğin mesleklerinden biri olmaya da adaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu