Gizli Müşteri Başvuru Nasıl Yapılır 2021

Gizli Müşteri Başvuru – Gizli müşteri, bazı yerlerde sanayi casusluğu veya gölge müşteri olarak da bilinmektedir ve birçok insan gizli müşteri başvuru araştırması yapmaktadır.

Gizli müşteri veya gizli denetçi, mağazalara, firmalara müşteri gibi girmektedir ve görevi çalışma ortamı, çalışanların tutumu veya nasıl işini yaptıkları, müşteriye olan tutumları ve hizmet kalitesi gibi birçok şeyin raporunu çıkartmaktır.

Bazen, bazı firmalar, rakibi olduğu firmalara gizli müşteri göndererek müşterilerine karşı nasıl hizmetlerde bulunduklarını, neler yaptıklarını gizli bir şekilde not almasını sağlamaktadır. Bu firmalar, adeta rakibi oldukları firmalara ya da mağazalara kendi casuslarını göndermektedir.

Bazen, birçok şubeye sahip olan markaların yönetimi, şubelerine gizli müşteri göndererek işlerin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi almak istemektedir. Bir nevi performans ölçü sistemi olan gizli müşterilik, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok kişi, gizli müşteri iş ilanları araması yapmaktadır.

Gizli Müşteri Mesleğinin Amacı

Firmalar, sahip oldukları çeşitli şubelere gizli müşteri göndererek, mağazasına müşterinin bakış açısından bakma fırsatını yakalamaktadır. Bu şekilde hedeflerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini veya yapabilecekleri başka şeyler olup olmadığını gören firmalar, en güvenilir bilgiyi gönderdikleri gizli müşteriden almaktadırlar.

Yeni alacağı önlemleri bu şekilde belirleyen firma, rakibi olduğu firmaya gizli müşteri göndererek kendi eksikliklerini saptayabilmekte ve kendisi ile karşılaştırma şansını yakalayabilmektedir. Elde edilen raporlara göre, firma çeşitli iyileştirmeler yapabilmekte ve müşteri memnuniyetini arttırabilmektedir.

Gizli Müşteri Başvuru Nasıl Yapılır 2021
Gizli Müşteri Başvuru Nasıl Yapılır 2021

Birçok çalışan bunun bilincine vardığında performansını yükseltmekte ve hem firma adına hem de kendi adına başarı sağlaması için gereken motivasyonu elde etmektedir. Satışların büyük oranda artmasına sebep olan gizli müşteri, son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış olan bir meslektir.

Söz konusu olan firma, gizli müşterilerden istediği şubeye veya rakip bir firmanın şubesine gitmesini ve orada birçok gözlem yapmasını istemektedir. Genellikle, gizli müşterilerden çalışanların sabrını zorlamasını isteyen firmalar, örneğin bir iade yapmak istemesini ancak bu iade sebebinin saçma olmasını ve sorunlu bir insanmış gibi davranmasını istemektedir.

Ayrıca, gizli müşteri gönderildiği yerin temizliğine, çalışanların saygılı olup olmadığına ve kriz yönetimine dikkat etmeli ve bunları rapor etmelidir. Firmalar, gizli müşterilerden şubeye gidip sorun çıkartmalarını ve agresif hareketlerde bulunmalarını isteyebilmektedir. Bunun sebebi, çalışanların ne kadar saygılı olup olmadığını ve ne derece dayandığını test etmektir.

Ancak tabii ki gizli müşteri bu süreçte saygılı olmalı ve işin dozunu kaçırmamalıdır. Kimseye herhangi bir şekilde kötülük yapmamalı ve kişisel haklarını ihlal etmemelidir. Gizli müşterinin tek işi, denetlemek ve sonrasında notlarını firma sahipleri ile paylaşmaktır.

Gizli Müşteri Başvuru – Gizli Müşteri Sektörü

Gizli müşteriler veya bir başka adlandırma ile gölge müşteriler, hizmet denetimi, firmaların kalite kontrolünü, çalışanların güvenilirlik ve dürüstlük açısından kontrolünü, uygulanmaya karar verilen kampanyaların denetimini, satış artışının kontrolü ve satış teşviki sisteminin değiştirip değiştirilemeyeceği gibi konuların raporunu çıkartmakta ve firma yönetimine teslim etmektedir.

Gölge müşteri iş ilanları araştırması yapanlar  genellikle yarı zamanlı bir iş olarak gizli müşterilik yapmak istemektedirler. Gizli müşterilik mesleği düzenli bir gelir getirmemektedir.

Birçok kişi, gölge müşteri ücretleri 2020 ve 2021 yıllarında nasıl olduğunu anlamak amacıyla çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Gizli müşteri olma işinin ortalama maaşı bir iş başına 200 TL olmak ile birlikte, bazı yerlerde de yapılan sözleşmelerin içinde her ay asgari ücret ile beraber, yemek parası ve yol parası da hesaplanmakta ve ücretin içinde sayılmaktadır. Firmadan firmaya ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

Ayrıca, gizli müşteri gittiği yerde denetleyici olan tek kişi değildir. Firmalar, gizli müşteriyi denetleyen ve onun hakkında raporlar hazırlayan bir başkasını daha gizli olarak göndermektedir. Dolayısı ile gizli müşteri bir hata yapmamalıdır.

Gizli Müşteri İşinde Olan Bir Kişinin Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Gezmeyi ve farklı yerlere gitmeyi seven biri, gizli müşteri işinde çok zorlanmayacaktır.
  • Söz konusu piyasa hakkında bilgi sahibi olmak, gizli müşterilerin rapor yazmasında yardımcı olabilecek bir unsurdur.
  • Gizli müşteri olan kişi, eğer gittiği yerdeki ürünleri yakından tanıyorsa işinde daha iyi olacaktır.
  • Bu işi yapmak için 18 yaşından büyük olunması gereklidir.
  • Kişi, gizli müşteri olarak gideceği yere giderken dış görünüşünü işine uygun olarak ayarlamalıdır.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu