2023 Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere 5 bin TL i̇kramiye!

2023 Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere 5 bin TL i̇kramiye!
2023 Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere 5 bin TL i̇kramiye!

2023 Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere verilecek 5 bin TL ikramiye hakkında son gelişmeler ve beklentileri burada bulabilirsiniz.

2023 Cumhuriyet Bayramı'nda Emeklilere 5 Bin TL İkramiye Müjdesi

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi milyonlarca vatandaşın gündeminde. Özellikle en düşük emekli maaşına yapılacak olan zam çalışmalarının sürdüğü bu dönemde, gözler emeklilere bayram ikramiyesine çevrildi. Her yıl Kurban ve Ramazan Bayramlarında verilen ikramiye ödemelerinin bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nda da verileceği iddiası konuşulmaya devam ediyor. İşte, 5 bin TL 29 Ekim ikramiyesi son durum…

Yaklaşık 16 milyon emekli Ramazan ve Kurban bayramlarında iki kez ikramiye alıyor. Bu yıl Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla, üçüncü ikramiye ödenmesinin gündeme geldiği iddiaları özellikle sosyal medyada konuşuluyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Talimatı! 5 Bin TL İkramiye Hazırlıkları Başladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma yapılması talimatı verdiği Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırlıklara başladığı öğrenildi. Yapılan çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Tek seferlik ödenecek ikramiyenin 5 bin TL olması bekleniyor.

2023-cumhuriyet-bayraminda-emeklilere-5-bin-tl-ikramiye.jpg

Emekliye 29 Ekim İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

Bir kereliğine ödenecek ikramiyenin miktarı üzerindeki çalışmalar devam ederken, ilk olarak masaya 5 bin lira rakamının geldiği ve bu rakam üzerinde uzlaşı sağlandığı bildirildi.

Emekliden “Cumhuriyet İkramiyesi” Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan “Cumhuriyet İkramiyesi”nin en az 10 bin lira düzeyinde olması gerektiğini kaydetti.

“Büyük bir bölümü kıt kanaat geçinen emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediğine dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

Açıklamanın çalışma bittikten sonra ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama geldiğinde haberimize eklenecektir.

Meclis Açılmasıyla Netlik Kazanacak

Bu durumun Meclis’in açılmasıyla birlikte netleşmesi bekleniyor.

En Düşük Emekli Maaşı, En Az 10.000 TL!

Ancak yılbaşı zammı ile bu rakamın 10.000 TL’ye çıkması bekleniyor.

Emekli maaşlarındaki %37,76’lık zam beklentisi gerçekleşirse,

Mevcut 7.500 TL maaş alan bir kişi 10.332 TL

7.900 TL maaş alan bir kişi 10.883 TL,

8.200 TL maaş alan bir kişi ise 11.296 TL,

9.000 TL maaş alan bir kişi ise 12.199 TL maaş alabilir.