2024 Asgari Ücret Tahminleri Belli Oldu! Yüzde 35 Zam Mı Geliyor!

2024 Asgari Ücret Tahminleri Belli Oldu! Yüzde 35 Zam Mı Geliyor!
Asgari ücretle ilgili 2024 yılına dair beklentiler netleşmeye başladı. İşte ortaya çıkan veriler…

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, asgari ücretteki olası artış oranları da gündemdeki yerini aldı.

İşçiler tarafından merakla beklenen yeni artışa dair veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni yıl ile birlikte asgari ücrete yüzde 35'lik bir zam mı geliyor.

Asgari Ücrette Yüzde 35 Artış Bekleniyor!

asgari-ucrette-yuzde-35-artis-bekleniyor.jpeg

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, 2023 yılının ikinci altı aylık enflasyon rakamlarına bakarak önemli bir tahminde bulundu.

Kaya'ya göre, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının enflasyon verileriyle birlikte yıllık enflasyon oranı yüzde 25'e ulaştı.

Özellikle Ekim, Kasım ve Aralık aylarında beklenen enflasyon artışı dikkate alındığında, Merkez Bankası'nın yüzde 68'lik tahminine göre asgari ücrette yüzde 35'lik bir artış bekleniyor.

Asgari Ücretin 15 bin TL Altı Olması Düşük İhtimal!

Bu artışla birlikte, asgari ücretin 1 Ocak itibarıyla 15 bin liranın altında olma ihtimali düşük. Bu, işçilere yaklaşık olarak 3.500 TL'lik bir zam anlamına geliyor.

Ancak, işverenler için de maliyetler artacak ve asgari ücretin işverene maliyeti 20 bin liranın üzerine çıkacak.

Son Verilere Göre Memur, Emekli ve Asgari Ücretli Maaşları da Belli Oldu!

Bu gelişmelerin yanı sıra, memur ve emekli maaşlarının artış oranları da netleşti. İlgili verilere göre, memurlar ve emekliler de beklenen enflasyon oranı doğrultusunda artış alacaklar.