Açık Liseye geçiş şartları değişti? Milli Eğitim Bakanlığı kararları ne?

Açık Liseye geçiş şartları değişti? Milli Eğitim Bakanlığı kararları ne?
Açık Liseye geçiş şartları değişti? Milli Eğitim Bakanlığı kararları ne?

Açık Liseye Geçiş Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Kararlar!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim dönemi için açık liseye geçiş şartlarına ilişkin önemli kararlar almıştır. İşte bu kararların detayları:

Örgün Ortaöğretimden Açık Liseye Geçiş Sınırlı Olacak!

Örgün ortaöğretim için okuma hakkı kaybeden öğrenciler dışında örgün öğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapılamayacağı hükme bağlandı. Özellikle salgın sürecinde açık lise geçişleri hızlandı ve açık liseler amaçlarından saptırılıp örgün öğretime alternatif olarak görülmeye başlandı. Açık liseler çeşitli sebeplerle örgün öğretim dışında kalan veya örgün öğretim hakkını kaybedenlerin uzaktan devam ettiği okullardır. Bu okulların akran öğrenmesi, öğrenci ve öğretmen etkileşimi gibi fonksiyonları yerine getirmesi beklenemez.

acik-liseye-gecis-sartlari-degisti-milli-egitim-bakanligi-kararlari-ne.jpg

Açık Lise Geçişleri İçin Belirli Şartlar!

Açık öğretim geçişleri belirli şartlara bağlandı ve öğrencilerin örgün eğitimden ayrılması sonucunda mağduriyetlerin ve eğitim kayıplarının önüne geçmeye çalışılıyor. Açık öğretim geçişleri artık mazerete dayalı istisna dışında sınırlandırıldı. Peki, hangi durumlarda açık liseye geçiş yapabilirsiniz?

  • Milli sporcu,
  • Şehit ve gazi çocuğu,
  • Evde ve hastanede eğitimi süren,
  • Engelli ve özel eğitim öğrencileri,
  • Tutuklular ve hükümlüler,
  • İlgili kanun kapsamında özel durumu olan öğrenciler,
  • Ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler.

Başvuru Tarihleri

Açık lise geçişleri için gerekli şartların belgelendirilmesiyle birlikte 15 Eylül - 16 Ekim tarihleri arasında il ya da ilçe öğrenci yerleştirme nakil komisyonlarına başvuru yapılabilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı, açık lise geçişlerini daha kontrollü bir şekilde yaparak eğitimde fırsat eşitsizliğini azaltmayı hedefliyor ve öğrencilerin akademik gelişimlerini korumaya çalışıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.