Açıköğretim lisesi (AÖL) 2023 kayıt tarihleri ve ücretleri! İşte tüm bilgiler!

Açıköğretim lisesi (AÖL) 2023 kayıt tarihleri ve ücretleri! İşte tüm bilgiler!
Açıköğretim lisesi (AÖL) 2023 kayıt tarihleri ve ücretleri! İşte tüm bilgiler!

AÖL 2023 Kayıt Tarihleri ve Ücretleri Belli Oldu!

Öğrenciler ve Veliler İçin Merak Edilenler!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son dönemde en çok merak edilen duyurularından biri olan Açıköğretim Lisesi (AÖL) kayıt ve kayıt yenileme tarihleri sonunda netlik kazandı. Öğrenciler ve veliler bu tarihleri yakından takip ediyor.

Kayıt İşlemleri Hızla Başlıyor!

15 Eylül 2023 ile 16 Ekim 2023 arasında gerçekleştirilecek olan AÖL İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemleri için takvim belirlendi. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem için belirlenen bu tarihlerde işlemlerin hızla gerçekleştirilmesi öneriliyor.

Örgün Ortaöğretim Kurumlarından AÖL'ye Geçiş Bilgileri

2023/30 sayılı genelge kapsamında, örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrencilerin Açıköğretim Lisesine geçişleri için gerekli bilgilendirme ve yönlendirme işlemleri, kayıtlı oldukları eğitim kurumları tarafından yapılacak. Diğer öğrenciler içinse kayıtlı bulundukları okulun bağlı olduğu il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuruda bulunmaları gerekiyor.

acikogretim-lisesi-aol-2023-kayit-tarihleri-ve-ucretleri-iste-tum-bilgiler.jpg

e-Okul Sistemi ve Kayıt İşlemleri

Eğer e-Okul sisteminde kaydınız yoksa ve Açıköğretim Lisesine geçmek istiyorsanız, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak ilk kaydınızı yaptırabilirsiniz. Öğrencilik durumları “Silik, Donuk veya Aktif” olarak belirlenen öğrencilerin kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırdıktan sonra, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Bu öğrenciler için ayrıca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuruda bulunmalarına gerek kalmayacaktır.

2023 AÖL Kayıt Ücreti

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de kayıt ücretlerinin ne kadar olduğu. Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt olacak ya da kayıt yenileyecek öğrenciler için 2023 yılında belirlenen sınav ücreti 160 TL. Sınav ücretinin yatırılması, sınavlara katılım için zorunlu bir şart olarak karşımıza çıkıyor.