Altın Fiyatlarında İbre Tersine Mi Dönüyor? İşte Uzman Açıklamaları

Altın Fiyatlarında İbre Tersine Mi Dönüyor? İşte Uzman Açıklamaları
Küresel altın piyasası, son dönemde yaşanan dalgalanmalar ve ABD Merkez Bankası'nın faiz kararları nedeniyle belirsiz bir dönemde. Peki şimdi ne olacak?

Küresel altın piyasası içinde bulunduğumuz belirsiz dönemde altın fiyatlarında önemli değişiklikler yaşanıyor. İşte uzmanların bu konudaki açıklamaları ve altın piyasasının mevcut durumu.

Altın Fiyatlarında Tersine Dönüş!

Son dönemlerde gram altın fiyatları yaklaşık olarak 1.600 Türk Lirası seviyelerinde işlem görüyor.

Ancak altın piyasasında belirleyici faktörlerden biri, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarına yönelik kararlarıdır.

Özellikle önümüzdeki Cuma günü açıklanacak olan ABD ekonomik verileri, altın piyasasını etkileyebilir. Eylül ayındaki Fed toplantısının ardından altın fiyatlarında düşüşler yaşandı.

Fed yetkilileri, faiz artırımı konusunda kararlı bir duruş sergiliyor ve yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha bekleniyor.

ABD doları endeksi yükselişini sürdürüyor ve şu anda 107,21 seviyesine ulaşarak geçen yılın en yüksek seviyesine çıkıyor.

Bu durum, ABD'nin 10 yıllık ve 2 yıllık Hazine getirilerindeki artışla birleştiğinde, altın fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Fed toplantısının ardından altın fiyatlarındaki düşüş %7'yi aşıyor.

Dolar Endeksindeki Yükseliş ve Beklentiler!

dolar-endeksindeki-yukselis-ve-beklentiler.jpg

Dolar endeksinin 2024'ün ikinci yarısına kadar yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Bu durum, altın borcu olanlar ve altın almak isteyenler için alım fırsatları sunabilir. Ayrıca, Eylül ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verileri yakından izleniyor.

Piyasa beklentileri, 150.000 iş artışı yönünde. Ancak, ABD istihdamında beklenen artış gerçekleşirse, Fed'in faiz artırımı olasılığı daha da güçlenebilir.

Uzman Görüşleri Neler?

Uzmanlar, ONS altın fiyatlarının 1.950 dolardan 1.810 dolara gerilediğini vurguluyorlar ve bu düşüşün temel nedeninin faiz kararları olduğuna dikkat çekiyorlar.

İstihdam verilerinde herhangi bir aksama yaşanmazsa faizlerde düşüş ve dolar endeksi üzerindeki baskının azalmasının beklenebileceğini ifade ediyorlar. ONS altın fiyatlarındaki düşüşlere rağmen gram altın fiyatlarında artış yaşanıyor, bu da dolar kurundaki farklılıklara bağlanıyor.