Altın yatırımcısını ne bekleniyor? Savaş ortamında yapılması gerekenler (Uzman ağzından)

Altın yatırımcısını ne bekleniyor? Savaş ortamında yapılması gerekenler (Uzman ağzından)
Savaş ortamında altın yatırımcılarının dikkat etmesi gerekenler uzman tavsiyeleri olarak haberimizde…

Altın fiyatları, son zamanlarda ABD tüketici enflasyon verilerinin açıklanması ve güçlenen doların etkisiyle gerilemiş olsa da hala yükseliyor.

Orta Doğu'daki gelişmeler ve ekonomik belirsizlikler altın piyasasını artan yönde etkilemeye devam ediyor. Peki, altın daha fazla yükselecek mi? İşte uzmanlardan gelen o tavsiyeler

Altının Güncel Durumu

Altın fiyatları, bir önceki seansta iki haftanın en yüksek seviyelerinden gerileyerek ons başına 1.880 doların altına geriledi. Bu düşüş, ABD'de beklenenden daha yüksek çıkan tüketici enflasyonu verilerinin ve güçlenen doların etkisiyle gerçekleşti.

Ancak Orta Doğu'daki gelişmeler ve ekonomik belirsizlikler altının fiyatlarının seyrini etkilemeye devam ediyor.

Altın ve Dolar İlişkisi Nedir?

altin-ve-dolar-iliskisi-nedir.webp

Normal şartlarda altın, dolar endeksinin yükselmesiyle değer kaybeder. Ancak Orta Doğu'daki kriz, altının onsunun yükselmesine neden oldu. Ekonomik olarak dünya genelinde resesyon beklentileri artıyor.

Özellikle Avrupa'da resesyonun hızlandığı görülüyor. Bu nedenle altın fiyatları yükselse bile, Fed'in sıkı para politikası nedeniyle direnç göstermeye devam ediyor.

Fed'in Faiz Politikası

Dün açıklanan ABD'deki tüketici fiyat endeksi, yıllık ve aylık bazda beklentileri aştı ve Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma olasılığını güçlendirdi. 2024'te faiz artırımlarının yaşanabileceği düşünülüyor. Bu durum, altının bir miktar geri çekilmesine neden olabilir.

Savaşın Etkisi

Orta Doğu'daki savaşın devam etmesi ve çatışmaların artması, enerji fiyatlarını etkileyebilir. İsrail, enerji ihracatçısı bir ülke olduğu için doğal gaz ve petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketini tetikleyebilir. Bu da emtia fiyatlarının artmasına ve risklerin artmasına neden olabilir.

Borsa İstanbul'da Durum

Borsa İstanbul'da sert düşüşler yaşanıyor. Ancak uzmanlar bu düşüşlerin panik satışları olduğunu belirtiyor.