Aman dikkat! Kredi kartlarında büyük değişiklikler kapıda!

Aman dikkat! Kredi kartlarında büyük değişiklikler kapıda!
Aman dikkat! Kredi kartlarında büyük değişiklikler kapıda!

Kredi Kartı Borçları ve Yeni Kararlar

Kredi Kartı Kullanıcılarına Kötü Haberler

Kredi kartı kullanıcıları için endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Yaklaşan günlerde her şey değişebilir. İşte bu değişikliklerle ilgili tüm detaylar.

Yeni Kararlar ve Faiz Artışları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon mücadelesi kapsamında kredi kartlarıyla ilgili yeni kararları açıkladı. Kredi kartı harcamalarına getirilecek sınırlamalar merakla bekleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kredi kartı harcamalarının yarısı taksitli olarak yapılıyor. Mehmet Şimşek'in açıklamalarına göre, politika faizlerindeki artışlar bankaların faizlerini de etkiliyor.

aman-dikkat-kredi-kartlarinda-buyuk-degisiklikler-kapida.jpg

Politika faizi önceki yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 25'e çıkarıldı ve bu artış kredi kartı faiz oranlarını da etkiledi. Referans faiz politika faizi artmadan önce yüzde 0.81 düzeyindeydi. Eylül ayı itibariyle kredi kartı işlemlerindeki faiz oranı yüzde 2.26'ya yükseldi ve kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranı yüzde 2.81 olarak belirlendi. Önümüzdeki Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararlarını güncelleyecek ve bu karar sonrasında kredi kartı faizlerinin yeniden artması bekleniyor. BDDK verilerine göre, vatandaşların kredi kartı harcamaları artmış durumda, ve bu harcamaların çoğunluğu taksitli olarak gerçekleşiyor.