Anayasa Mahkemesi Kararı Bekleniyor! Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Değişecek?

Anayasa Mahkemesi Kararı Bekleniyor! Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Değişecek?
Anayasa Mahkemesi Kararı Bekleniyor! Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Değişecek?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kararı Bekleniyor

Deprem Sonrası Alınan Özel Vergi

Ülkemizi etkileyen deprem felaketi sonrasında, yaraların daha hızlı sarılması amacıyla bir dönemlik olarak alınan "Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)" kararı, araç sahipleri arasında büyük bir bekleyişe neden oldu. Bu özel vergi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerini azaltmak amacıyla 2023 yılı için geçerli olacak şekilde iki defa ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Anayasa Mahkemesi Kararı

Ancak, bu düzenlemeyi CHP tarafından Anayasa Mahkemesine taşıma talebi üzerine, beklenen kararın perşembe günü verilmesi bekleniyor. Bu karar, 27,5 milyon araç sahibini yakından ilgilendiriyor.

anayasa-mahkemesi-karari-bekleniyor-ek-motorlu-tasitlar-vergisi-nasil-degisecek.jpg

Tahsilat Oranı Düştü

İlk başta, ek vergiden 16,3 milyar TL tahsilat bekleniyordu. Ancak, düzenlemenin Anayasa Mahkemesi gündemine alınmasının ardından, tahsilatın sadece 3,4 milyar TL'ye düştüğü ve tahsilat oranının yüzde 20 seviyesinde kaldığı bildirildi.

Olası Senaryolar

Düzenleme, Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edilirse, verginin ilk taksitini ödeyen araç sahiplerinin dava açma gereksinimi doğacak. Bu dava sonucunda, verginin faizi ile tahsil edilmesi talep edilebilecek.

Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal etmezse, ek MTV'nin ikinci taksiti kasım ayının sonuna kadar ödenmesi gerekecek. Unutulmamalıdır ki taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekmektedir. Ek MTV ödenmediği takdirde, araç muayeneleri yapılamayacak.