Araba alacaklar dikkat! Merkez Bankası'ndan gelen flaş karar!

Araba alacaklar dikkat! Merkez Bankası'ndan gelen flaş karar!
Araba alacaklar dikkat! Merkez Bankası'ndan gelen flaş karar!

Merkez Bankası Faiz Kararı ve Otomobil Satışları

Otomobil Piyasası Sert Faiz Artışıyla Sarsıldı

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen sert faiz artışı, otomobil satışlarını olumsuz etkilemeye başladı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, bankaların aldığı kararların otomobil satışlarını negatif etkilediğini belirtti.

İç Tüketim Düşmeli mi?

Bozkurt, iç tüketimin düşürülmesi gerektiğini ancak toplam otomobil pazarının 700 bin adedin altına inmemesi gerektiğini vurguladı. Kredi kısıtlamaları sonrasında bireysel müşterilerin kredi kullanım oranlarının düştüğünü ve kredi kullanan müşterilerin maksimum kredi limitlerinin de azaldığını ifade etti.

araba-alacaklar-dikkat-merkez-bankasindan-gelen-flas-karar.jpg

Kurumsal Müşterilerin Rolü

Başkan Bozkurt, kurumsal (filo) müşterilerin krediye erişiminin önemli olduğunu vurgulayarak, bireysel müşterilerin araç alımında düşüş yaşanacağını ve otomotiv pazarının kurumsal müşterilerin domine edeceği bir sürece girebileceğini ifade etti.

Ekonomik İstikrar ve Enflasyon

Enflasyonun ekonomik istikrar açısından uzun vadeli bir sorun olduğunu belirten Bozkurt, ekonomik yol haritasına sabırla destek vermenin gerekliliğini vurguladı. Ayrıca, önümüzdeki 2 yıl içinde bireysel müşterilerin araç alımında ciddi düşüşler olabileceğini ve otomotiv pazarının kurumsal müşterilere odaklanabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.