Bağ-Kur primleri düşüyor! Emeklilik haberlerine ilişkin tüm detaylar!

Bağ-Kur primleri düşüyor! Emeklilik haberlerine ilişkin tüm detaylar!
Hükümet, Bağ-Kur primlerini 9.000 günden 7.200 güne düşürme planları yapıyor. Bu değişiklik, Bağ-Kur emeklileri için erken emeklilik fırsatları sunuyor. İşte ayrıntılar...

Bağ-Kur Primlerinde Önemli Değişiklikler

Daha Kolay Emeklilik İçin 7.200 Gün!

Emeklilik reformunun bir parçası olarak, hükümet, Bağ-Kur prim zorunluluğunu 9.000 günden 7.200 güne düşürmeyi planlıyor. Bu değişiklik, Bağ-Kur'dan emekli olmayı düşünenlere erken emeklilik kapılarını aralayacak.

Prim Süreleri Uzatılıyor

8 Eylül 1999'dan 30 Ocak 2008'e kadar Bağ Kur sigortalıları için sağlanan indirim süreleri artırıldı. Bu değişiklikle birlikte prim gün şartı hem erkekler hem de kadınlar için 7.200'e indirilecek.

Erken Emeklilik İmkânı

7.200 günden fazla prim ödemiş olanlar, sigorta başlangıç yaşı geldiğinde emekli olabilecekler. Artık primleriniz tam dolu olsa bile yaşlılığınıza kadar beklemek zorunda değilsiniz. 1 Mayıs 2008 ve sonrasında sigortalılığa başlayacak kişiler için ise 9.000 gün koşulu ve kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşında başlayıp 65 yaşına kadar kademeli olarak artan emeklilik yaşına ulaşma zorunluluğu devam edecek.

EYT Üyelerine İyi Haber

Bağ Kur üyeleri için bu değişiklik, 9.000 gün primi doldurmayan EYT üyelerine erken emeklilik fırsatı sunuyor. Kanuna tabi olmak kaydıyla, 7.200 gün sonunda hemen emekli olabilirler.

Kapsam Genişliyor mu?

Tasarının kapsamı hâlâ belirlenmedi, ancak eğer kapsam, tüm Bağ-Kur üyelerini ve 8 Eylül 1999 öncesi dönemi kapsıyorsa, EYT üyeleri de bu fırsattan yararlanabilirler.

Destek ve Yardımlar

Emeklilik reformunun bir parçası olarak, ev kadınları ve annelere erken emeklilik destekleri ve prim yardımları sağlanacak. Ayrıca, Aile ve Gençlik Bankası da kurulacak. Bağ-Kur primlerindeki bu değişiklikler, birçok kişi için emeklilik planlarını yeniden düşünme fırsatı sunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.