Bakan Işıkhan'dan memur ve emekli maaşı zam haberi! 2024 Ocak'ta neler değişecek?

Bakan Işıkhan'dan memur ve emekli maaşı zam haberi! 2024 Ocak'ta neler değişecek?
Bakan Işıkhan'dan memur ve emekli maaşı zam haberi! 2024 Ocak'ta neler değişecek?

Bakan Işıkhan'dan Memur ve Emekli Maaşı Zam Açıklaması

2024 Ocak Zam Oranları Ne Kadar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur maaşlarına ve emekli maaşlarına yapılacak zamlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2024 Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının yüzde 50'ye yaklaşacağını belirtti. Bu zamla birlikte, en düşük devlet memuru maaşının 22,017 TL'den yaklaşık olarak 33,000 TL seviyelerine çıkacağını açıkladı.

Emekli Maaşlarına İyileştirmeler Geliyor

Bakan Işıkhan, emekli maaşlarıyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda emekli maaşlarında iyileştirmelerin olacağını vurguladı. Bu konudaki çalışmanın tamamlandığında Cumhurbaşkanına sunulacağını söyledi.

EYT'lilere Müjde!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin yapıldığını belirten Bakan Işıkhan, maaşı henüz bağlanmayan EYT'lilerin yıl sonuna kadar haklarını alacaklarını ifade etti.

bakan-isikhandan-memur-ve-emekli-maasi-zam-haberi-2024-ocakta-neler-degisecek.jpg

Seçim Vaatleri Hayata Geçiyor

Bakan Işıkhan, seçim vaatleri doğrultusunda bir dizi düzenlemenin hayata geçeceğini belirtti. Bu düzenlemeler arasında BAĞ-KUR prim gün sayısının düşürülmesi, Aile Koruma Kalkanı programı ile sigorta primlerinin desteklenmesi, ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteği sağlanması gibi önemli adımlar yer alıyor. Ayrıca, birinci dereceye ulaşmış tüm devlet memurlarına 3600 ek gösterge verileceği ve yaşlı bakım sigortasının hayata geçirileceği belirtildi.