BDDK krediler ile ilgili yeni karar geldi! Detaylar ve tüm değişikler!

BDDK krediler ile ilgili yeni karar geldi! Detaylar ve tüm değişikler!
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredilerle ilgili önemli bir değişikliği duyurdu. Son haberlere göre, BDDK, kredi politikalarında yeni bir karar almış durumda. İşte merak edilenler ve detaylar...

Kredi Kararları Güncellendi

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha etkili bir şekilde kullanılması amacıyla alınan makroihtiyati tedbirler kapsamında 7 Temmuz 2022'de alınan bir karar hatırlatıldı. Bu karar, 21 Ekim 2022'de 10389 sayılı Kurul kararı ile güncellenmişti.

Yabancı Para (YP) Nakdi Varlıklar İçin Sınırlama Yeni kararlar çerçevesinde, bağımsız denetime tabi şirketlerin, yabancı para (YP) nakdi varlıklarının Türk lirası (TL) karşılığının 10 milyon TL'nin üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca, bu şirketlerin YP nakdi varlıkları, aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5'ini aşıyorsa, bu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi verilmeyecek.

Kredi Kullanım Sınırlamalarının Kaldırılması

Ancak, yapılan değerlendirmeler sonucunda, belgelerin süresi içerisinde veya usulüne uygun olarak tevdi edilmemesi nedeniyle kredi kullanımları kısıtlanan şirketlerin, kredi kullandırılan tarihler itibarıyla bu sınırlamalara aykırılık teşkil etmediğini veya bağımsız denetime tabi olmadığını belgelendirebilecekleri belirtiliyor. Ayrıca, belirlenen sınırlamalara uymamaları veya bağımsız denetime tabi olmadıklarına ilişkin yanlış beyanda bulunmaları nedeniyle kredi kullanımları kısıtlanan şirketlerin, bu aykırılıkları düzelttiklerini, belirlenen sınırlamalara uyacaklarını beyan etmeleri ve bunu belgelemeleri halinde, kredi kullandırım sınırlamalarının kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bu yeni kararlar, Türkiye'nin finansal sisteminin dengesini koruma ve etkin bir şekilde yönlendirme amacı taşıyor. Bankalar ve şirketler, bu güncellemeleri yakından takip etmeli ve gerektiğinde uyum sağlamalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.