Bireysel Emekliliğin Yeni Avantajları! Eğitim, Evlilik ve Konut Almak İçin Yarıdan Fazlası Çekilebilecek!

Bireysel Emekliliğin Yeni Avantajları! Eğitim, Evlilik ve Konut Almak İçin Yarıdan Fazlası Çekilebilecek!
Bireysel Emekliliğin sağladığı yenilikçi imkanlar ile artık biriken paranın çekilmesi sağlanıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak adlandırılan BES, "Kısmen Ödeme" hakkı sunuyor. Resmi Gazete 'de yayımlanan ayrıcalıkları ile BES katılımcıları, en az beş yıl süresince biriktirdikleri birikimlerinin yüzde 50'sini çekebilecekler.

BES Katılımcıları, Evlilik ve Konut Alımı İçin BES Birikimlerinin Yarısını Çekebilecekler

Kısmen ödeme hakkı, kısmen ödeme tarihinden itibaren üç yıl içinde, ancak emeklilik, vefat veya maluliyet durumları dışında, sözleşmelerini sonlandırmamayı taahhüt etmek şartıyla kullanılabilecek.

BES kısmen ödeme hakkı bir defaya mahsus olarak kullanılabilecek!

bes-kismen-odeme-hakki-bir-defaya-mahsus-olarak-kullanilabilecek.jpg

Konut almak isteyen katılımcılar, başvuru tarihinden iki ay öncesine kadar ya da kısmen ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde aldıkları konutun, kendi adına en az yüzde elli sahiplik payını gösteren kat mülkiyeti ile kat irtifakı kurulmuş tapu belgesinin bir nüshasını sunarak başvurabilecekler.

Evlenen BES katılımcıları da faydalanacak!

Evlenen BES katılımcıları ise evlilik tarihinden önceki iki ay içinde veya kısmen ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde evlendiklerini belgelemek için e-Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği sunarak başvurabilecekler.

Eğitim için de çekim serbest!

Eğitim için kısmen ödeme hakkından faydalanan katılımcılar, başvuru tarihinde 21 yaşını aşmamış olmaları gerekecek.

BES katılımcıları, ülkemizdeki üniversitelerin herhangi bir örgün eğitim lisans programına kayıtlı olmaları koşuluyla bu haktan faydalanabilecekler. Eğitim için başvuran katılımcılar, e-Devlet üzerinden alınmış öğrenci belgesinin bir nüshasını sunarak başvurabilecekler.