Cep Telefonu Sahipleri İçin Büyük Değişiklik! Resmi Gazete ile 7 Yıldan 1 Yıla düşüyor!

Cep Telefonu Sahipleri İçin Büyük Değişiklik! Resmi Gazete ile 7 Yıldan 1 Yıla düşüyor!
Teknoloji dünyasına ilişkin büyük bir gelişmesi yaşandı. cep telefonu kullanıcıları için Resmi Gazete ile 7 Yıldan 1 yıla düşüş gerçekleşti.

Resmi Gazete'de yayımlanan son yönetmelikle birlikte, sinyal alamayan cep telefonlarının kapatılma süresi gözle görülür bir şekilde azaltıldı. Artık cep telefonu kullanıcıları, 7 yıl beklemek yerine sadece 1 yıl içerisinde sinyal sorunlarını çözmek zorunda kalacaklar.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bu yeni düzenleme, cep telefonu kullanıcıları için büyük bir rahatlama kaynağı olacak. Peki, yeni düzenleme tam olarak ne getiriyor?

Sinyal Alınamayan Cep Telefonlarını Bekleyen Değişiklikler Neler?

sinyal-alinamayan-cep-telefonlarini-bekleyen-degisiklikler-neler.webp

Eskiden 7 yıl olan sinyal alamama süresi, 1 yıla indirildi. Yani, cep telefonunuz 1 yıl boyunca kesintisiz sinyal alamazsa IMEI kaydı silinecek.

1 yıl boyunca kullanılmayan cep telefonları da kapatılacak. Böylece kullanılmayan telefonlar, sistemde gereksiz yer kaplamayacak.

IMEI Kaydı Silinen Telefonlar Siyah Listeye Alınacak Mı?

Yönetmelik değişikliği ile bir yıl boyunca sinyal alamayan cep telefonları siyah listeye alınacak. Bu da demek oluyor ki, bu telefonlar yasal olarak sinyal alamayacaklar. Ancak, bu durum son kullanıcıya ait abone numarası ile kullanılmak istenirse, kontrol yapılarak IMEI numarası tekrar kayıtlı hale getirilecek ve beyaz listeye alınacak.

Başvuru E-Devlet Üzerinden Yapılacak!

Sinyal alamayan bir cihazın tekrar kayıtlı hale getirilmesine ilişkin başvurular, cihazın son kullanıcısı tarafından e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Bu sayede işlemler daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabilecek