Depoları fulleyin akaryakıta zam yolda! İşte tarih!

Depoları fulleyin akaryakıta zam yolda! İşte tarih!
Depoları fulleyin akaryakıta zam yolda! İşte tarih!

Motorin ve benzine yapılacak büyük zamların tarihi ve etkileri hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun. Yaklaşan zamların Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını nasıl etkileyeceğini öğrenin!

Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zamlar Geliyor! İşte Tüm Detaylar!

Motorin ve benzin fiyatlarına gelecek olan yeni zamların haberi geldi. Motorin litre fiyatına 13 Eylül Çarşamba günü saat 00.01 itibarıyla 1.50 TL'lik bir zam yapılması planlanıyor. Aynı tarih ve saat itibarıyla benzine de yaklaşık 1 TL'lik bir zam geleceği bekleniyor.

Zam Detayları

Motorin litre fiyatındaki bu artışla birlikte, motorin İstanbul'un Avrupa yakasında 39,36 TL'den, İstanbul'un Anadolu yakasında 39,42 TL'den, Ankara'da 39,95 TL'den, İzmir'de ise 40,16 TL'den satılacak. Bu zamların özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde motorin fiyatlarını 41 TL'nin üzerine çıkarabileceği belirtiliyor.

Benzin fiyatlarına yapılacak yaklaşık 1 TL'lik zamla birlikte, benzinin litre fiyatı da artış gösterecek. Ekonomist Şeref Oğuz, bu zamların etkisiyle benzin ve motorin fiyatlarının 50 TL'yi aşabileceğini ve akaryakıt zamlarının yanı sıra diğer harcamalarda da artışlar yaşanabileceğini ifade ediyor.

Zamın Arkasındaki Nedenler

Türkiye'de akaryakıt fiyatları, Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) paylarının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibi ile belirleniyor. Bu nedenle döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve uluslararası petrol fiyatları, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.