Ek MTV ödemesi iptal olacak mı? İşte son gelişmeler!

Ek MTV ödemesi iptal olacak mı? İşte son gelişmeler!
Ek MTV ödemesi iptal olacak mı? İşte son gelişmeler!

Ek MTV Ödemesi ve İptali

Ek MTV Nedir ve Neden Ödeniyor?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), deprem felaketi sonrasında oluşan maddi açığı kapatmak amacıyla alınan bir kararla hayata geçirildi. Ancak bu ek vergi, bazı vatandaşlar tarafından kanuna aykırı olarak görüldüğü için ödenmedi. İşte detaylar...

Ödeme Yapanlar Gelecekte Ne Yapmalı?

Uzmanlara göre, bu ek MTV ödemesini zamanında yapan vatandaşlar, gelecekte bu ek verginin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi durumunda vergilerini geri alamayacaklar. Bu durum, 7 Eylül tarihine kadar dava açmış olanlar için geçerli olacak. Yani, ek MTV'yi ödemiş ancak dava açmamış olanlar vergi iadesi alamayacaklar.

ek-mtv-odemesi-iptal-olacak-mi-iste-son-gelismeler.jpg

Avukatlar Ne Diyor?

Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, konu hakkında önemli bir açıklama yaparak, ek MTV'nin ileride Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi halinde para iadesinin sadece 7 Eylül tarihine kadar dava açanlara yapılacağını belirtti. Ödeme yapmış ancak dava açmamış olan vatandaşlara ise iade yapılmayacağını vurguladı.

İptal Durumunda Senaryolar

Ek MTV'nin iptali durumunda ortaya çıkabilecek senaryoları Dünya yazarı Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar açıkladı:

  • Ek MTV'ye dava açan mükellefler, davayı kazanabilirler. Eğer Ek MTV'yi ödemişlerse, tecil faizi oranında hesaplanan bir faizle birlikte ödedikleri vergiyi geri alabilirler.

  • Ek MTV'yi dava açmadan ödeyerek kabul eden mükellefler için hukuki durum kesinleşir. Bu nedenle, ödedikleri vergiyi geri alamazlar.

  • Ek MTV ödememiş ve dava açmamış mükellefler, ödeme emri alıp almadıklarına göre ikiye ayrılır:

    • Eğer ödeme emri almışlarsa, bu emre karşı dava açarak, "Borçlarının olmadığını ve Ek MTV'nin Anayasa'ya aykırı olduğunu" ileri sürmelidirler. Mahkeme, Anayasa gereği 5 ay boyunca Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekler ve eğer AYM iptal kararı verirse, ödeme emrini iptal eder.
    • Eğer 5 ay içinde bir karar çıkmazsa ve Anayasa gereği ödeme emri iptal edilmezse, AYM iptal kararı sonrasında üst mahkeme bu kararı dikkate alacaktır.
  • Eğer ödeme emri almamışlarsa ve AYM iptal kararı sonrasında vergi idaresi mükellefe ödeme emri göndermezse, mükellefler Anayasa'nın ilgili maddelerine dayanarak vergi idaresine karşı dava açma gereği duymayabilirler. Ancak, eğer ödeme emri gönderilirse, mükellefler bu emre karşı dava açabilir ve mahkeme emri iptal edebilir.