Emeklilere 29 Ekim'de 5.000 TL ikramiye müjdesi geldi! İşte detaylar!

Emeklilere 29 Ekim'de 5.000 TL ikramiye müjdesi geldi! İşte detaylar!
Emeklilere 29 Ekim'de 5.000 TL ikramiye müjdesi geldi! İşte detaylar!

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde, emeklilere 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılacağına dair yoğun spekülasyonlar gündemde. Bu iddia, yaklaşık 16 milyon emekliyi doğrudan ilgilendiriyor ve büyük bir merakla bekleniyor. Peki, gerçekten emeklilere 29 Ekim'de 5 bin TL ikramiye verilecek mi? Detaylar haberimizde...

Emeklilerin Ekonomik Durumu

Türkiye'de yaşayan yaklaşık 16 milyon emekli, son zam döneminde maaşlarında artış göremedi. Bu da demek oluyor ki, birçok emekli, aylık 7.500 TL gibi oldukça düşük bir gelirle yaşam mücadelesi veriyor. Ortalama emekli aylığı ise 10.500 TL civarında bulunuyor.

2023 Ağustos ayında Türk-İş tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı, 12.198 TL seviyesindedir. Bu durumda birçok emekli, aylık gelirinin bu miktarın oldukça altında olduğu bir gerçekle yüzleşiyor ve asgari ücretin bile altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor.

Emeklilere yılda iki kez Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı'nda verilen ikramiyeler, geçmişte 1.000 TL seviyesinde başlamış ve sonrasında 1.100 TL'ye çıkarılmıştır. Ancak seçim öncesi dönemde bu miktar 2.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu, emeklilerin ek gelire olan ihtiyacını gösteren bir işarettir.

emeklilere-29-ekimde-5-000-tl-ikramiye-mujdesi-geldi-iste-detaylar.jpg

Emeklilerde Son Durum

Türkiye, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle büyük şehirlerdeki seçimlerin sonuçlarını etkilemek istiyor. Bu seçimlerin kazanılabilmesi için halkın ekonomik olarak memnun olması gerekiyor.

16 milyon emekli, bu seçimlerde kilit bir rol oynuyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir yılın başlangıcında emeklilere aylıklarının artırılacağı sözünü vermiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Durumu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu konudaki durumunu incelediğimizde, 29 Ekim'de emeklilere ikramiye verilmesi için şu an için herhangi bir hazırlık yapılmadığını görüyoruz. Bütçede böyle bir ödeme için ayrılmış bir kaynak da bulunmamaktadır ve emeklilere ikramiye verilmesi konusunda herhangi bir resmi plan açıklanmamıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Makalepark.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.