Emlak Vergisine Büyük Artış! Oranı Görenler Şaşkına Dönüyor! DEV Zam Geliyor!

Emlak Vergisine Büyük Artış! Oranı Görenler Şaşkına Dönüyor! DEV Zam Geliyor!
Seçimin faturası bir şekilde zam olarak yansıyacaktı. Emlak vergisine gelecek zam oranı herkesi şok etti! Belediyeler hazırlanıyor büyük zam kapıda!

Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'ni üç katına çıkaran ve Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni iki katı ödeme gerekliliği getiren hükümet, şimdi de Emlak Vergisi'nde artışa gitmeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki yıl için Emlak Vergisi hesaplamasında temel alınacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri yaklaşık yüzde 80 oranında arttı. Konutların metrekare maliyeti 249,97 Türk Lirası (TL) ile 11 bin 466,86 TL aralığında değişecek.

Bu da demek oluyor ki, Emlak Vergisi en az yüzde 80 oranında yükselecek.

İLK ÖNCE METREKARE MALİYETİ ARTACAK, ARDINDAN VERGİ GELİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, 31 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

Konutlarda lüks inşaatlar için metrekare normal inşaat maliyet bedelinin asgari ve azami değerleri 5 bin 231,32 TL ile 11 bin 466,86 TL arasında olacak.

Birinci sınıf inşaatlar için 2 bin 207,70 TL ile 7 bin 668,25 TL arasında, ikinci sınıf inşaatlar için 1.555,23 TL ile 5 bin 195,37 TL arasında olacak.

Üçüncü sınıf inşaatlar için metrekare maliyeti 525,34 TL ile 3 bin 538,46 TL arasında, basit inşaatlar için ise 249,97 TL ile 1595,81 TL arasında değişiklik gösterecek.

BELEDİYELER EN AZ YÜZDE 80 ORANINDA ARTIŞ UYGULAYACAK

Tebliğe göre fabrika, otel, hastane, sinema, banka, okul, havuz gibi binaların metrekare normal inşaat maliyet bedelleri de yeniden belirlendi.

Emlak Vergisi, gayrimenkulün rayiç bedeli üstünden hesaplanmaktadır. Vergi miktarı, Resmi Gazete'de ilan edilen zamlar göz önünde bulundurularak belediyeler tarafından belirlenir. Ödemelerde ise belediyelerin açıkladığı nihai tutarlar kullanılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.